20.11.2019 r. wzięliśmy udział w IV edycji akcji „Młodzieży czytanie” w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie.

Akcja czytelnicza „Młodzieży czytanie”

20 listopada 2019 r. wzieliśmy udział w IV edycji akcji „Młodzieży czytanie”, która miała miejsce w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia był Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza i  Dyrektor Książnicy Pomorskiej pan Lucjan Bąbolewski. Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży oraz kontynuowanie akcji Narodowe Czytanie.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 15 szkół ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego. Naszą szkołę, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, reprezentowali uczniowie klasy 2 a LO: Zuzanna Lorenc, Marcel Cacek oraz Jakub Kudłak pod opieką pani G. Lasowskiej.

“Młodzieży czytanie” rozpoczęła pani Magdalena Zarębska – Kulesza, zachodniopomorska kurator oświaty, czytając fragmenty “Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W akcji wzięli udział goście specjalni, przedstawiciele świata kultury: zwycięzca II edycji programu Must Be the Music, miłośnik bluesa, ksiądz Maciej Czaczyk, Kierownik Redakcji Publicystyki Polskiego Radia Szczecin – Joanna Skonieczna oraz Redaktor TVP3 Szczecin – Dariusz Baranik.

Głównymi bohaterami wydarzenia były jednak polskie nowele. Książki z końca XIX i  początku XX wieku między innymi Katarynka Bolesława Prusa, Janko Muzykant Henryka Sienkiewicza, Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Orka Władysława Stanisława Reymonta. W wykonaniu naszej młodzieży usłyszeliśmy interpretację utworu Sawa z cyklu: Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego.

Listopadowa, jesienna atmosfera zachęca do refleksji i do tego, żeby nie rozstawać się  ze  słowem drukowanym. Prezentowana literatura ukazuje młodzieży, jak inny był świat jeszcze sto lat temu. Takie akcje z pewnością pomagają w sięganiu po tytuły, po które sami pewnie by się nie pokusili. Rozwijają świadomość kulturową, rozbudzają zainteresowania klasyką literatury polskiej oraz propagują czytelnictwo. Przygotowują do pełnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Dziękuję naszej młodzieży za zaangażowanie i piękną prezentację.

mgr Gabriela Lasowska