20.12.2011 r. w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza odbyło się spotkanie poetyckie upamiętniające sylwetkę twórczą wielkiego poety i moralisty czasów współczesnych.

Obchody Roku Czesława Miłosza

Poezja Miłosza i młody duch…

Poezja Miłosza i młody duch… pod takim hasłem  20 grudnia 2011 w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie odbyło się spotkanie poetyckie upamiętniające sylwetkę twórczą wielkiego poety i moralisty czasów współczesnych. Młodzież pod kierunkiem mgr Edyty Krupu- Nadolny, mgr Hanny Leszczyńskiej i mgr Aliny Rewers przygotowała montaż słowno – muzyczny na kanwie utworów Czesława Miłosza. Spotkanie poetyckie odbyło się w szkolnej bibliotece, gdzie można było obejrzeć przygotowana przez uczniów wystawę prac plastycznych i albumów będących interpretacją utworów poety.
Spotkanie było adresowane do miłośników żywego słowa, tych wszystkich  którzy cenią wielką literaturę i potrafią docenić jej wartość. Poezja Czesława Miłosza nie jest łatwą, bo zmusza do głębokich i trudnych  refleksji. Miłosz budził sumienia, nie dawał przyzwolenia na zło, bronił słabych i poniżonych. Był pisarzem i myślicielem uniwersalnym, dzięki czemu stał się jednym z największych autorytetów intelektualnych.
Młodzież przygotowująca tę poetycką uroczystość, podjęła się próby pokazania tej niezwykle intelektualnej twórczości w sposób prosty i naturalny, udowadniając tym samym uniwersalizm wartości, którym hołdował poeta przez całe życie. W montażu wykorzystano poezje śpiewaną w wykonaniu Stanisława Soyki z albumu Siedem wierszy Czesława Miłosza, fragmenty utworów Fryderyka Chopina, teksty piosenek Ireny Santor i Jacka Kaczmarskiego.
Młodzi artyści zabrali gości biorących udział w spotkaniu do rodzinnej miejscowości poety, przeprowadzili przez trudny czas wojny i okupacji, zwątpienia, emigracji i powrotu do kraju. Elementy biograficzne przeplatane były recytacją wybranych utworów i tekstami piosenek śpiewanych przez uczennice: Anetę Żur, Annę Rzeszowską i Izabelę Kamelę przy akompaniamencie gitar w wykonaniu Kacpra Zyglera i Pawła Sima. Spotkanie prowadziła Natalia Szymańska a w  rolę Czesława Miłosza wcielił się Dawid Rybowicz. Wiersze recytowali: Magdalena Drewniak, Kinga Kuchciak, Karolina Warchoł, Natalia Rojkowska, Maciej Szajnowski, Grzegorz Gliński. Patryk Płaksin, Adrian Nowak, Tomasz Szyszkowski, Piotr Karpiak, Mateusz Leszczyński. Za oprawę muzyczną i multimedialną byli odpowiedzialni Kacper Dudziński i Mateusz Łazowik. Prezentację multimedialną przygotowali Paweł Zielonka i Jakub Chromik.
Spotkanie pozwalało odkryć poezję Miłosza na nowo, a młodzież pokazała, że nie jest to trudne.

mgr E. Krupa-Nadolny