20.12.2017 r. uczniowie klasy I c LO oraz II c LO uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych w 5 Pułku Inżynieryjnym w Szczecinie Podjuchach.

Zajęcia dydaktyczne kl. I c LO i II c LO w 5 Pułku Inżynieryjnym
w Szczecinie Podjuchach

20 grudnia 2017 r. uczniowie klasy I c oraz II c uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez 5 Pułk Inżynieryjny w Szczecinie Podjuchach. Zajęcia odbywały się  w ramach współpracy z jednostką wojskową oraz patronatu Ministerstwa Obrony Narodowej, którą objęta została klasa druga.

W grudniu, zgodnie z harmonogramem ujednoliconego programu szkolenia dla klas objętych patronatem, zorganizowane zostały zajęcia praktyczne dotyczące taktyki oraz szkolenia strzeleckiego.

Temat ze szkolenia strzeleckiego dotyczył przyjmowania postaw strzeleckich oraz łącznych czynności do strzelania oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. W ramach zajęć uczniowie ćwiczyli pod okiem instruktorów umiejętność przyjmowania właściwych postaw strzeleckich, a także umiejętność nauki celowania.

Wykorzystywane było do tego urządzenie treningowe – Cyklop, umożliwiające naukę celowania poprzez zastosowanie kamery oraz monitora. Uczniowie doskonalili również umiejętności składania i rozkładania broni – posługując się karabinkiem Beryl oraz jego wersją mini. Ponadto instruktorzy, poprzez pokaz i objaśnienia, instruowali uczniów jak  postępować w sytuacjach awaryjnych występujących przy broni.

Drugim ćwiczonym tego dnia elementem były zagadnienia dotyczące taktyki. Realizowano tematy dotyczące technik pokonywania terenu i przeszkód terenowych oraz działań taktycznych pojedynczego żołnierza oraz jego działań w sekcji dwu i czteroosobowej. Ćwiczony był marsz ubezpieczony oraz tzw. rolowanie, czyli wycofywanie się drużyny pod  ogniem nieprzyjaciela lub kiedy nieprzyjaciel posiada przewagę ogniową i liczebną.

Po bardzo ciekawych zajęciach oraz życzeniach świątecznych, przekazanych uczniom przez  przedstawiciela 5 Pułku, nastąpił powrót do szkoły.

mgr Marek Bednarz