20 – 24.03.2017 r. odbył się „Tydzień Zdrowego Trybu Życia”.

„Tydzień Zdrowego Trybu Życia”

Dziś zadbaj o zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy.
Pliniusz Starszy

W dniach 20 – 24 marca 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie odbył się „Tydzień Zdrowego Trybu Życia”. Jak co roku organizatorami są uczniowie klasy II  b LO, którzy realizują przedsięwzięcia szkolne pod opieką Pani mgr Emilii Skrzypy w  ramach lekcji ekonomia w praktyce. W tym roku do akcji przyłączyło się wielu nauczycieli i pedagogów z naszej szkoły, m.in.: Pani wicedyrektor mgr Małgorzata Limanówka, Pan mgr Aleksander Lizak, Pani mgr Karolina Kubowicz, Pani mgr Gabriela Lasowska, Pan mgr inż. Krzysztof Pawlaczyk oraz wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego: Pan mgr Rafał Kaliciak, Pani mgr Hanna Chmura, Pani mgr Lilla Kość, Pan mgr  Marek Łągiewczyk, Pan mgr Grzegorz Michasiuk, Pani mgr Agnieszka Jabłońska.
Przez cały tydzień w budynku numer 1 można było oglądać wystawę prac dotyczących zdrowego trybu życia – autorstwa Aleksandry Pieloszczyk z klasy II b LO. Ponadto przez cały czas trwania przedsięwzięcia odbywał się konkurs „Aktywność fizyczna”, przeprowadzony przez zespół nauczycieli wychowania fizycznego oraz Samorząd Uczniowski. Nagrodą w tym konkursie było uzyskanie punktów w ramach współzawodnictwa klas o tytuł „Super Klasy”.

W poniedziałek – 20 marca, oraz w czwartek – 23 marca, odbyły się warsztaty z terapeutką Panią A. Walancik. Zajęcia miały na celu promowanie zdrowego trybu życia.

Kolejnego dnia główną atrakcją był „Manekin Challange”, przeprowadzony na długiej przerwie. Zadaniem uczniów każdej klasy było wcześniejsze przygotowanie się do tego zadania. Uczniowie razem z wychowawcami mieli przynieś tego dnia określone rekwizyty, które miały wyróżnić daną klasę na tle innych. Zabawa była niesamowita. Polegała na  zastyganiu w określonych odstępach czasu. Ponadto w tym dniu odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez Pana Marka Łągiewczyka oraz Pana Krzysztofa Pawlaczyka. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak reagować w sytuacjach wypadku i jak udzielić pomocy przedmedycznej. Oba wydarzenia zostały nagrane przez  Alana Walkowiaka z klasy I TI, zmontowane przez Jakuba Surowieckiego z klasy III  b  LO oraz sfotografowane.

W środę, 22 marca, przy budynku naszej szkoły pojawił się mobilny punkt poboru krwi ze Szczecina, zaproszony przez Pana Aleksandra Lizaka. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Łącznie krew oddało około 60 uczniów naszej szkoły, 2 nauczycieli oraz  dwóch mieszkańców gminy Chojna. Chętnych było o wiele więcej, jednak ambulans nie  był przygotowany na tak dużą ilość osób. W sumie zebrano około 26 litrów krwi.

Jednocześnie w tym dniu prowadzone były prelekcje przez lekarza z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, doktora Tadeusza Gębkę o tematyce promowania postaw prospołecznych i uświadomienia ważności krwiodawstwa i krwiolecznictwa naszym uczniom.
Kolejnymi działaniami, które odbyły się 24 marca, były zajęcia z Panem Mariuszem Kurcem, podczas których opisywał on uczniom swoje doświadczenia oraz przeżycia związane z licznymi podróżami.

Tydzień Zdrowego Trybu Życia jest projektem szkolnym, realizowanym w naszej szkole co roku przez uczniów dla uczniów. Bo to oni sami wiedzą, że kształtowanie ciała i  psychiki służy rozwijaniu całej osobowości i wszechstronnemu przygotowaniu do życia.

Organizatorz