20 – 25.03.2019 r. odbyły się „Dni Zdrowego Trybu Życia”.

„Dni Zdrowego Trybu Życia”

W dniach 20 – 25 marca 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie odbyły się „Dni Zdrowego Trybu Życia”. Akcję rozpoczęto miłym akcentem rozdawania jabłek przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego w wejściach do budynków szkolnych. W klasach I HŻ i III BI odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzone przez pana Marka Łągiewczyka – opiekuna Młodzieżowej Grupy WOPR przy ZSP w Chojnie.

Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny obchodziliśmy dzień sportu. Uczniowie zostali zaproszeni przez Samorząd Uczniowski do przebrania się w radosne kolorowe stroje. Przedsięwzięcie było brane pod uwagę we współzawodnictwie o tytuł Super klasy 2019.

Po trzech lekcjach, na długiej przerwie, wszyscy uczniowie i pracownicy zostali zaproszeni na poczęstunek, gdzie serwowano gorące kiełbaski – idealne na niezbyt sprzyjającą pogodę.

W ramach Dnia Sportu do zaliczenia było 5 stacji, a reprezentacje klas musiały zmierzyć się  m.in. ze slalomem z piłką, skokami przez skakankę czy biegiem sztafetowym. Wyniki rywalizacji wraz z wręczeniem nagród poznamy podczas kwietniowego święta szkoły.

Po emocjach sportowych uczniowie spotkali się z panem Lechem Dyblikiem – aktorem, który przeprowadził pogadankę profilaktyczną i zaprezentował kilka piosenek.

25 marca 2019 roku po raz kolejny na placu przy ZSP w Chojnie pojawił się mobilny punkt poboru krwi z Zachodniopomorskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ze  Szczecina. Uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy Chojny mogli udać się do ambulansu, aby oddać swoją krew. Jednorazowo krwiodawca oddając nawet do 0.450 ml krwi może uratować życie innej osobie. Przedsięwzięcie to cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ łącznie krew oddało około 55 uczniów, jeden absolwent i cztery osoby z poza szkoły. Podczas akcji zebrano 112 czekolad, które krwiodawcy przekazali dla dzieci z  placówki opiekuńczo – wychowawczej oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w  Trzcińsku Zdroju.

Dodatkowo, tego samego dnia, odbyły się prelekcje prowadzone przez lekarza z  Zachodniopomorskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – dr T. Gębkę, mające na celu promowanie postaw prospołecznych oraz idei krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Nasza szkoła odpowiedziała na apel Fundacji DKMS – Bazy Dawców Komórek Macierzystych i Szpiku z siedzibą w Warszawie. W dniu 15 marca 2019 r. zorganizowała rejestracje pełnoletnich uczniów na potencjalnego dawcę komórek macierzystych lub szpiku kostnego. Nazwa tej akcji to: „#zachodniopomorskakomórkomania”. Zaangażowanie uczniów i chęć pomocy szkoły ma realny wpływ na poprawę sytuacji pacjentów cierpiących na nowotwory krwi i potrzebujących przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Udział w akcji wzięły 24 osoby. Rejestracja polegała na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z jamy ustnej przy użyciu pałeczek specjalnie do tego przeznaczonych.

Po przeprowadzeniu rejestracji wolontariusze wraz z opiekunem przygotowali paczkę do  wysyłki, którą odebrał kurier zorganizowany przez fundację DKMS.

Cieszymy się, że nasza szkoła bierze czynny udział w takich akcjach i może pomóc chorym i cierpiącym ludziom w walce z chorobą nowotworową krwi. Akcję przygotowali i  przeprowadzili: Jakub Woźniak (kl. 1 TI), Kaja Wąchała (kl. 1 d LO), Oskar Klęczar (kl.1  b  LO), Sara Tracz (kl. 3 TŻ), Weronika Saskowska (kl. 3 TŻ), Oliwia Chmielowiec (kl.  2 d LO), Anna Sobolewska (kl. 2 b LO) oraz pani pielęgniarka Wanda Nużyńska.

Wszystkim wolontariuszom i dawcom należą się ogromne podziękowania i gratulacje.

mgr Emilia Skrzypa

mgr Leszek Lejman