21.02.2019 r. odbyły się warsztaty dla maturzystów pt. „Wystąpienia publiczne – jak nie dać się tremie?”.

Warsztaty dla maturzystów z Wyższą szkołą Bankową ze Szczecina

„Najlepszym sposobem opanowania tremy

jest uświadomienie sobie o czym mówisz”.

[ Michael H. Mescon]

21 lutego 2019 r., po raz kolejny w ramach współpracy z Wyższą Szkołą Bankową ze Szczecina, zorganizowane zostały warsztaty dla maturzystów. Uczniowie klas III  abd LO, IV B/I oraz IV H/Ż uczestniczyli w warsztatach dotyczących wystąpień publicznych, które poprowadził trener Wyższej Szkoły Bankowej, pan Paweł Kuchciak. Uczniowie mieli do wyboru 4 tematy:

Warsztat 1. CV i rozmowa rekrutacyjna – jak się wyróżnić?

Warsztat 2. Cyberprzemoc – jak się chronić?

Warsztat 3. Bloger, vloger, influencer – zawód czy hobby?

Warsztat 4. Wystąpienia publiczne – jak się nie dać tremie?

Zgodnie, w każdej klasie, wybór padł na warsztat 4 „Wystąpienia publiczne – jak nie dać się tremie?”.

Udział w warsztatach pozwolił uczniom na zapoznanie się ze sztuką wystąpień publicznych, technikami prezentacji treści, umiejętnościami interpersonalnymi, a przede wszystkim – jak opanować tremę przed i podczas wystąpień publicznych, co zrobić, aby bać się mniej. Uczniowie poznali skuteczne metody niwelujące niepotrzebny stres. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, jak się przygotować i jak panować nad mową ciała, aby trema była czynnikiem mobilizującym, a nie dezorganizującym wystąpienie.

Umiejętność występowania przed grupą ludzi jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności w życiu społecznym i zawodowym. Bez wątpienia jedną z kluczowych umiejętności jest umiejętność oddziaływania na innych poprzez skuteczne prezentacje i wystąpienia publiczne. Nabycie wprawy w mówieniu do innych oraz panowanie nad tremą daje duże możliwości własnego rozwoju. Szczególnie jest to ważne wśród uczniów kończących szkołę, młodych ludzi przygotowujących się do egzaminu dojrzałości i do wejścia na rynek pracy.

Na zakończenie spotkania pan Paweł podkreślił, jak ważny jest dobrze opracowany temat wystąpienia, schludny wygląd. Wskazał co zrobić, aby odbiorcy skupili się na naszym wystąpieniu i potraktowali nas jako osobę przygotowaną, znającą temat wystąpienia.

doradca zawodowy

mgr Dorota Szwiec