21.03.2021 r. uczniowie klas mundurowych uczestniczyli w webinarium z cyklu „Praktyczny Narodowy”.

Webinarium z cyklu „Praktyczny Narodowy”

21 marca 2021 r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w  Chojnie po raz kolejny uczestniczyli w webinarium z cyklu „Praktyczny Narodowy” – tym  razem z przedstawicielem Żandarmerii Wojskowej.

Projekt „Praktyczny Narodowy” jest inicjatywą studentów Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej. Jest to cykl spotkań skierowanych do społeczności akademickiej oraz współpracujących z uczelnią szkół, który ma na celu ukazanie specyfiki funkcjonowania poszczególnych organizacji realizujących zadania związane z  bezpieczeństwem państwa.

Webinarium otworzył uroczyście dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Akademii Sztuki Wojennej Pan płk dr hab. inż. Andrzej Soboń, witając uczestników spotkania. Po przywitaniu i wymienieniu uczestniczących w webinarium szkół przekazał głos Panu płk Mateuszowi Dadale, będącemu szefem oddziału operacyjnego Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

Pan pułkownik posługując się interesującą prezentacją opowiedział o funkcjonowaniu Żandarmerii Wojskowej, poruszając takie zagadnienia z nią związane jak: tworzeniu tego  typu formacji w historii Polski, akty prawne umożliwiające jej funkcjonowanie.

Opowiadał o zadaniach oraz strukturze ŻW, jej roli w systemie bezpieczeństwa państwa. Dodatkowym smaczkiem uatrakcyjniającym przekaz była prezentacja dynamicznych filmików przedstawiającym udział ŻW w misjach poza granicami kraju, m.in. w Republice Środkowoafrykańskiej. Ostatnim omawianym podczas spotkania zagadnieniem był nabór do  Żandarmerii Wojskowej.

Na koniec webinarium Pan płk Dadał odpowiadał na zadawane na forum pytania dotyczące tej formacji porządkowej w Siłach Zbrojnych RP. Było to kolejne ciekawe spotkanie zrealizowane przez Akademię Sztuki Wojennej, w którym uczestniczyliśmy. Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się już w maju.

mgr Marek Bednarz