21.09.2018 r. Kamila Pisanko z kl. II b LO otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Herbertiada” w Kołobrzegu.

XIX OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI

ZBIGNIEWA HERBERTA „HERBERTIADA”

Twórczość Zbigniewa Herberta to twórczość niezwykle skomplikowana i trudna. Każdy wiersz tego autora posiada inny, niepowtarzalny wydźwięk i przekaz, że aż nie sposób zorientować się kiedy gubimy się w słowach wersów, które nie narzucają jakichkolwiek zasad interpretacji ani  rozumienia. Może właśnie to tak bardzo urzeka i zachęca młodych ludzi z wielu regionów Polski, w wieku ponadgimnazjalnym, do zagłębienia się w rzeczywistość Herberta, którą to właśnie po sobie pozostawił w formie słowa pisanego. Wspaniale, że mogą oni dzielić się swoimi odczuciami i emocjami, przeżywając tę twórczość podczas własnej interpretacji również z innymi, ponieważ wzmacnia i kształtuje to ich charakter oraz pomaga określić wyznaczniki, którymi kierują się w życiu.

Taką możliwość oferuje wszystkim zainteresowanym odbywający się corocznie Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Herbertiada” w Kołobrzegu. W tym roku odbył się on 21 września, a  poprzedziły go warsztaty recytatorskie poprowadzone przez panią Agatę Piotrowską – Mastalerz z Teatru Narodowego w Warszawie. Były one niezwykle miłym i podnoszącym na duchu doświadczeniem oraz pomogły odstresować się odrobinę przed mającym się odbyć następnego dnia konkursem.

Naszą szkołę tym razem reprezentowało dwoje uczniów z Liceum Ogólnokształcącego – podopiecznych Pani Katarzyny Mickiewicz – Bindas, członków szkolnego koła teatralno – recytatorskiego. Byli to: Kamila Pisanko z klasy II b oraz Patryk Matejko z klasy II d. Całościowo konkurs rozstrzygnął się w przeciągu kilku godzin, a najważniejszej decyzji – wyboru zwycięzców – dokonało jury w składzie: Helena Elert – kołobrzeska działaczka ruchu teatralnego oraz Magdalena Warzecha i Jarosław Gajewski – aktorzy Teatru Narodowego w Warszawie.

Poziom konkursu był niezwykle wysoki, dlatego wielkią radość sprawiło uczestnikom z Chojny oraz ich opiekunce wyróżnienie Kamili Pisanko za „Bezpretensjonalną recytację wiersza Pięciu”.

Radość była tym większa, że inni laureaci konkursu, reprezentujący Warszawę, Poznań czy  Szczecin, to często podopieczni profesjonalnych form kształcenia scenicznego. Mamy nadzieję, że to nie ostatni sceniczny sukces podopiecznych koła teatralno – recytatorskiego!

Herbertiado, do zobaczenia za rok!

mgr Katarzyna Mickiewicz – Bindas

Kamila Pisanko, kl. II b LO