22.04.2021 r. uczniowie kl. 1TB i 2 TB uczestniczyli w wykładzie online „Zawód architekt i techniki komputerowe w zawodzie architekta” w ramach współpracy z Wydziałem Architektury ZUT w Szczecinie.

Wykład „Zawód architekt i techniki komputerowe w zawodzie architekta”

22 kwietnia 2021 r. uczniowie klasy 1 i 2 technikum budowlanego uczestniczyli w  wykładzie „Zawód architekt i techniki komputerowe w zawodzie architekta”. W trakcie wykładu, który był prowadzony przez dr inż. arch. Wojciecha Pawłowskiego – adiunkta z  Katedry Architektury Współczesnej, została przybliżona uczniom cyfrowa strona projektowania architektonicznego. Pan Wojciech Pawłowski rozpoczął od przedstawienia zajęć na Wydziale Architektury, z zakresu komputerowego wspomagania projektowania, czyli: wspomaganie komputerowe w projektowaniu, technologie informacyjne, projektowanie systemowe, modelowanie i wizualizacje, wprowadzenie do BIM, zaawansowane technologie BIM, projektowanie parametryczne. Następnie prowadzący zaprezentował na krótkim filmie pracownie komputerowe i ich wyposażenie oraz pracownie druku 3D, pracownie VR i  laboratorium rzeźby. Bardzo obrazowo została opisana praca w poszczególnych pracowniach na programach, w które są one wyposażone. Wydział Architektury korzysta miedzy innymi z następujących programów: ArchiCad, Revit, Vectorworks, AutoCad, Rchino, Grasshopper, Lumion, Enscape, Twinmotion, 3DS MAX, SolidWorks, Sketchup, BIM Vision, BIMestiMate, Solibri. Cyfrowa strona projektowania to możliwości np. wymiany branżowej – współpracy, np. między architektem, a konstruktorem, dzięki oprogramowaniu BIM. Wykorzystując rzeczywistość rozszerzoną możemy projekt budynku wrzucić w rzeczywistą przestrzeń. Oprogramowanie VR umożliwia przeniesienie się  do  zaprojektowanego obiektu i poruszanie się po nim. Wykorzystując skaner laserowy 3D możemy zeskanować każdą przestrzeń i za pomocą chmury punktów możemy ją wstawić do komputera.

Ciekawa okazała się również pracownia druku 3D, w której studenci mogą zaprojektowany obiekt wydrukować za pomocą drukarek 3D. Ponadto uczniowie zobaczyli fragmenty projektu wykonanego na programie ArchiCad i zapoznali się z możliwościami tego programu. Wykład został przeprowadzony w ramach współpracy naszej szkoły z Wydziałem Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

mgr inż. arch. Andżelika Szkuciak