23.04.2022 r. uczestniczyliśmy w obchodach 77. rocznicy forsowania Odry.

Obchody 77. rocznicy forsowania Odry

23 kwietnia 2022 r. uczniowie, Poczet Sztandarowy, Samorząd Uczniowski ZSP w Chojnie pod opieką mgr Doroty Szwiec, mgr Emilii Marcinkowskiej i mgr Krzysztofa Janika wraz z panią wicedyrektor Agnieszką Bylewską uczestniczyli w obchodach 77. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego.

Uroczyste obchody forsowania Odry, zorganizowane w Gozdowicach i Starych Łysogórkach, to upamiętnienie wydarzeń z kwietnia 1945 roku. W dniach 16-20 kwietnia 1945 r. 1. Armia Wojska Polskiego przeprowadziła operację forsowania Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic. W operacji wzięli również udział żołnierze wojsk inżynieryjnych. Cała operacja zakończyła się rozbiciem niemieckich wojsk. W walkach śmierć poniosło blisko 2 tysiące polskich żołnierzy.

Główne uroczystości, na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, rozpoczął polową Mszą Świętą arcybiskup Andrzej Dzięga. Następnie odbyły się wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów oraz apel poległych przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego.

Po oficjalnych uroczystościach uczniowie udali się na prezentację pojazdów, pokaz sprzętu wojskowego i przepyszną grochówkę.

mgr Emilia Marcinkowska