23.10.2019 r. przystąpiliśmy do akcji „Mundurowa pamięć”.

Udział w akcji „Mundurowa pamięć”

Włączając się w ogólnopolską akcję „Mundurowa pamięć”, pod patronatem dyrektora Biura ds. Proobronnych, uczniowie klas mundurowych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie w dniu 23 października 2019 r. odwiedzili cmentarz komunalny w Gryfinie, gdzie oddali hołd i zapalili znicze pod pomnikiem ofiar Sybiru.

30 października 2019 r. – w ramach akcji – uczniowie klasy pierwszej odwiedzili także  cmentarz wojenny w Siekierkach, gdzie zapalili znicze żołnierzom 1 Armii Wojska Polskiego, a także przy nagrobku patrona szkoły – ppor. Ryszarda Kuleszy.

Ich obecność przy grobach i pomnikach polskich żołnierzy jest formą uczczenia pamięci o  Zmarłych, która jest częścią naszej tradycji i kultury narodowej. Wcześniej, we wrześniu, uczniowie szkoły uczestniczyli w akcji odnawiania cmentarza, zajmując się  odmalowywaniem nagrobków i krzyży na cmentarzu siekierkowskim.

Odwiedzając w tym wyjątkowym czasie miejsca, które upamiętniają czyn zbrojny Polskich Żołnierzy, młodzież klas wojskowych swoją postawą potwierdziła przywiązanie do tradycji narodowych. Pokazała, że pamięć o polskich bohaterach i o ich dokonaniach przetrwa w  kolejnych pokoleniach.

mgr Marek Bednarz