24.05.2017 r. uczestniczyliśmy w X Sztafecie Literackiej.

X Sztafeta Literacka

24 maja 2017 r. w godz. 10.30 – 12.00 spotkaliśmy się w Bibliotece szkolnej na   Sztafecie Literackiej, by wspólnie przypomnieć sobie piękne i zabawne dzieła Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników. Najważniejszym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, a także sprawienie przyjemności szczególnie tym, którym obcowanie z literaturą przynosi radość. Sztafeta Literacka polega na czytaniu utworów jednego autora w wielu miejscach, w tym samym dniu, w określonych godzinach.

Do czytania wybraliśmy najbardziej znane komedie: „Pan Jowialski”, „Zemsta”, „Śluby panieńskie – czyli magnetyzm serca”, których intrygą są zazwyczaj pieniądze, miłość i  małżeństwo, a głównie dylemat: czy zawrzeć małżeństwo dla pieniędzy, czy wziąć ślub z  miłości. Aleksander Fredro obecny jest w naszym kanonie lektur od pokoleń. Jego utwory poznajemy już jako dzieci poprzez bajki. Podczas sztafety wysłuchaliśmy, bardziej i mniej znanych, tekstów bajek takich jak: „Paweł i Gaweł” „Małpa w kąpieli”, „Bajka o osiołku”, „Motyl”, „Czyżyk i zięba”, „Bajka o sowie”, które nas rozbawiły, ale też zmusiły do odrobiny refleksji.

W sztafecie wzięło udział 40 uczniów z klas I abd, I c, I H/Ż i I TB wraz z przedstawicielami grona pedagogicznego. Całą imprezę wzbogaciły wystawa poświęcona twórczości Aleksandra Fredry w bibliotece szkolnej oraz gazetka.

Spotkanie było bardzo udane, a uczestniczący w Sztafecie uczniowie – zadowoleni. Takie akcje umacniają nas w przekonaniu, że takie spotkania z literaturą są potrzebne i  wartościowe.
Dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku na XI Sztafetę Literacką.

mgr Gabriela Lasowska