25.04.2018 r. odbył się wojskowy dzień szkoleniowy dla klas mundurowych.

Wojskowy dzień szkoleniowy – kwiecień 2018

Szkolenie uczniów klas mundurowych, uczestniczących w programie pilotażowym MON, przebiega zgodnie z harmonogramem programu nauczania przedmiotu Edukacja wojskowa. Kolejny wojskowy dzień szkoleniowy ponownie został zorganizowany w oparciu o bazę i kadrę 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie – 25 kwietnia 2018 r.

Po przybyciu do jednostki oraz przywitaniu przez instruktorów, uczniowie udali się  w  ugrupowaniu marszowym na obiekty terenowe w okolicach Puszczy Bukowej. Na  miejscu omówione zostały warunki bezpieczeństwa oraz zagadnienia realizowane w  trakcie zajęć.

Następnie uczniowie, poinstruowani przez żołnierzy zawodowych, przystąpili do realizacji maskowania. Po przydziale funkcji ćwiczyli i doskonalili zagadnienia dotyczące taktyki w  tym:

– przygotowanie żołnierza do realizacji marszu,

– planowanie marszu,

– prowadzenie marszu ubezpieczonego,

– zasady postoju ubezpieczonego i odpoczynku,

– przedsięwzięcia zabezpieczania bojowego podczas marszu,

– sygnały dowodzenia i łączności,

– szyki marszowe i patrolowe.

W ten sam sposób nastąpił powrót do jednostki, a po przebraniu się i odłożeniu ekwipunku, przystąpiono do realizacji kolejnego zagadnienia czyli elementów walki w bliskim kontakcie.

W ramach przeprowadzonych zajęć omawiano i ćwiczono:

– zasady bezpiecznego wykonywania ćwiczeń i techniki walki w bliskim kontakcie,

– postawy do walki, bezpieczne poruszanie się z bronią.

Realizowano również zajęcia ogólnorozwojowe.

Po omówieniu i podsumowaniu zajęć uczniowie udali się w drogę powrotną do Chojny.

mgr Marek Bednarz