25.05. – 27.05.2018 r. uczniowie ze szkolnego Klubu Wolontariusza uczestniczyli w VI Forum Kół Wolontariatu.

VI FORUM KÓŁ WOLONTARIATU

Podstawą istnienia wolontariuszy jest jedna mała, ale najważniejsza rzecz. Tą rzeczą jest  uczucie bezinteresownej chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi na przeróżne możliwe sposoby. Wolontariusz nawet w najmniejszym stopniu nie oczekuje głośnych pochwał, ani nie liczy na jakiekolwiek korzyści, których mógłby zaczerpnąć w wyniku swoich działań na rzecz innych osób. Poprawienie komuś stanu duchowego, materialnego lub fizycznego jest priorytetem, motywującym do dalszego aktywnego działania, a uśmiech jedyną, najcenniejszą zapłatą. Czasami może się jednak zdarzyć, iż ktoś pomimo wszystko postanowi otwarcie podziękować danym wolontariuszom i zorganizować coś w zamian za rozprzestrzenianą przez nich tak ochoczo dobroć.

Tym razem możliwość skorzystania z takiego podziękowania otrzymali szkolni wolontariusze z  województwa zachodniopomorskiego, w tym, oczywiście, uczniowie naszej szkoły, którzy od  dawna tworzą w niej silną grupę zorganizowaną. Z radością odbyli oni trzydniową wycieczkę do Warszawy i Torunia, rozpoczętą 25.05.2018 r. w piątek, a zakończoną 27.05.2018 r. w niedzielę. W plan pobytu wpisanych było wiele miejsc. Dla wielu z nas był to pierwszy w życiu pobyt w  stolicy kraju, co jeszcze bardziej potęgowało radość i zaciekawienie ogólnym zarysem sytuacji na kolejne godziny i dni. Schematycznie połowa pierwszego i trzeciego dnia minęła nam na długiej, wydawałoby się ciągnącej w nieskończoność i odrobinę męczącej, podróży. Dzięki uprzejmości Caritas Polska miejscem docelowym pierwszego dnia stała się właśnie jej siedziba – Centrum Okopowa przy ulicy Okopowej 55 w centrum Warszawy. To dzięki Caritas wyjazd ten był niemal darmowym i bardziej dostępnym.

Po dotarciu na miejsce od razu przywitali nas pracownicy tej organizacji, odpowiedzialni za  działanie tak dużego organizmu, jakim jest Caritas Polska. Zanim opowiedzieli nam o swojej pracy, przedstawili nam na dobry początek wcześniej już przygotowane, interaktywne zadanie do  wykonania. W tym celu wolontariusze dokonali podziału na kilkunastoosobowe grupy, przy  czym zadaniem każdej grupy było wykonanie zdjęć i filmu reklamowego z wykorzystaniem dostępnych rekwizytów.

Współpraca przyniosła zadowalające efekty, a uczniowie uświadomili sobie jeszcze bardziej siłę pracy w grupie. Zaraz po tym przyszedł czas na zakwaterowanie, wypakowanie bagażu i godzinny odpoczynek, po którym udaliśmy się żywiołowo na kolację, a następnie spacer po starym mieście.

Kolejnego dnia rano, jeszcze przed śniadaniem, ujawnione zostały nam plany na nadchodzący dzień. Zdziwieni nie mogliśmy uwierzyć, że zapowiada się on bardziej ekscytująco w stosunku do  poprzedniego, co wydawało się przecież niemożliwe, zważywszy na jego intensywność i formę. Pierwszym przystankiem trasy stało się Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego zwiedzanie lepiej zobrazowało i wytłumaczyło nam mentalność oraz tradycję żydowską w naszym kraju na przestrzeni wieków. Kolejno, po wspólnie przebytym spacerze ulicami miasta, zatrzymaliśmy się na dłuższe i bardziej szczegółowe zwiedzanie Pałacu Królewskiego, którego wnętrze skrywa przepięknie odrestaurowane pokoje dworskie wraz z ich zabytkowymi eksponatami. Było to doświadczenie natury czysto egzystencjalnej, pozwalające na odnalezienie, wewnętrznie zagubionego ducha minionych epok.

Ostatniego dnia rano, po wymeldowaniu i ponownym spakowaniu walizek, uczestniczyliśmy we  mszy świętej w kościele przy Starych Powązkach oraz zwiedziliśmy cmentarz. Po  tym,  niestety, przyszedł czas na pożegnanie Warszawy i popołudniowe przywitanie Torunia. Tam otrzymaliśmy czas wolny, różnorako wykorzystany przez każdego ucznia, który i tak zwykle kończył się w tradycyjnej piernikarni. I tak, w bardzo późnych godzinach wieczornych, znaleźliśmy się w domach, zmęczeni, ale wzbogaceni o nowy bagaż doświadczeń i znajomości.

Kamila Pisanko, kl. I bd LO