25.11.2020 r. uczniowie klasy 1 a i 2 a LO uczestniczyli w wykładzie online „Kara śmierci – dylematy prawne i etyczne”.

Wykład online „Kara śmierci – dylematy prawne i etyczne”

25 listopada 2020 r. od godz.11.00 do 13.00 uczniowie klasy 1 oraz 2 Liceum Ogólnokształcącego ZSP w Chojnie o kierunku humanistyczno – prawnym, uczestniczyli w  wykładzie online „Kara śmierci – dylematy prawne i etyczne”. Spotkanie poprowadziła Pani Doktor Beata Kanarek – Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pani Doktor przedstawiła historię, a także współczesną sytuację, związaną z zastosowaniem kary śmierci wobec przestępców oraz rodzaje tych kar. Ponadto omówiła regulacje prawne oraz statystyki dotyczące takiej formy wymierzania sprawiedliwości. Wymieniła kraje, w  których w ostatnich latach wymierzono i wykonano karę śmierci.

Do 2019 r. 142 kraje zniosły karę śmierci w prawie lub w praktyce, ale nadal 56 krajów stosuje ją. Odnotowano co najmniej 657 egzekucji w 20 krajach, nie licząc Chin, gdzie, jak  się przypuszcza wykonano ich tysiące, a w celach śmierci przetrzymywano ponad 25 000 osób. Liczba egzekucji w 2019 r. była na najniższym poziomie od co najmniej dekady. W  kolejnym punkcie spotkania Pani Doktor dokonała również analizy problemu kary śmierci, jako współczesnego sporu o charakterze światopoglądowym. Przedstawiła oraz  szczegółowo omówiła argumenty zwolenników oraz przeciwników wymierzania kary śmierci. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu, zapoznając się z przedstawioną prezentacją, co znalazło wymiar w aktywnym udziale w dyskusji z Panią Doktor.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy szkoły z Wydziałem Prawa i  Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego i odbyło się poprzez aplikację Microsoft Teams.

mgr Gabriela Lasowska