26.03.2021 r. uczniowie kl. 3 LO, 1 HŻ i 4 HŻ uczestniczyli w wykładzie online „Plastic is not fantastic. Czyli czy tworzywa sztuczne, to samo zło.” zorganizowanym przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Wykład online „Plastic is not fantastic.
Czyli czy tworzywa sztuczne to samo zło.”

26 marca 2021 r. uczniowie klas 3 LO oraz 1 i 4 HŻ uczestniczyli w wykładzie online, przygotowanym przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Wykład „Plastic is not fantastic. Czyli czy tworzywa sztuczne to samo zło.” poprowadziła Pani dr inż. Magdalena Kwiatkowska.

W związku z tym, że od kilku lat wokół tworzyw sztucznych narasta wiele kontrowersji, związanych z ich szkodliwym wpływem na środowisko, temat stał się szczególnie interesujący. Tony poużytkowych odpadów, które przedostają się między innymi do mórz i  oceanów, mikroplastik w atmosferze i w próbkach śniegu z Arktyki dowodzą, że jest to już problem globalny. Okazuje się jednak, że tworzywa sztuczne, to nie tylko reklamówki i  słomki, ale szeroka gama różnych materiałów, produktów, dzięki którym żyje się nam bezpieczniej, ciekawiej i komfortowo.

Podczas wykładu Pani doktor udowadniała, że tworzywa sztuczne to nie „samo zło” oraz  wskazywała, co my – społeczeństwo oraz naukowcy – możemy zrobić, aby ograniczyć zagrożenia płynące z nadmiaru odpadowych tworzyw.

Wykład przeprowadzony został w ramach Dni Otwartych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i zakończył się prezentacją kierunków uczelni.

mgr Edyta Daszkiewicz