26.09.2017 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Języków.

Europejski Dzień Języków  – 26.09.2017 r.

Żyjemy w wielokulturowej i wielojęzycznej Europie i jesteśmy jej integralną częścią, dlatego włączając się w obchodzony od 2001 roku Europejski Dzień Języków, zorganizowano w naszej szkole atrakcje dla świętowania różnorodności językowej. Już od rana rozdawane były ulotki, z których uczniowie mogli się dowiedzieć o samej idei Europejskiego Dnia Języków oraz wydarzeń z nim związanych w ZSP.

Od rana 26 września 2017 r. reprezentanci wszystkich klas brali udział w konkursie wiedzy. Ich zadanie polegało na odnalezieniu flag krajów w odpowiedniej kolejności, odpowiedzenie na umieszczone przy nich pytanie i na końcu ułożenie hasła z liter znajdujących się  przy  prawidłowych odpowiedziach. Trzy zespoły, tj. kl. 2 HŻ, 1 ac i 3 HŻ poradziły sobie z wyzwaniem bezbłędnie, a najszybsza okazała się klasa 2 HŻ i to ona zwyciężyła w  konkursie. Kolejnym zadaniem dla klas było ubranie się w kolor flagi wyznaczonego kraju. Większość uczniów wykazała się sumienności w realizacji przydzielonego zadania, a  najbardziej zaangażowała się klasa 2 bd, w której było najwięcej przebranych uczniów.

Europejski Dzień Języków to nie tylko konkurencje dla klas, również indywidualni uczniowie mieli szansę na nagrody. Podczas długiej przerwy na korytarzu w budynku nr 1 odbył się quiz o językach, w którym mógł wziąć udział każdy uczeń. Quiz był przygotowany za pomocą aplikacji Kahoot, która pozwala na wzięcie udziału dużej ilości osób i gdzie nie liczy się tylko wiedza, ale i refleks. Uczniowie dobrze się bawili odpowiadając na pytania o językach, a  największą wiedzą wykazał się duet z klasy 4 TH – Dawid Sowiński i Oskar Żugaj. Quiz składał się z pytań na podstawie ciekawostek językowych porozwieszanych od rana w szkole.

Oprócz ciekawostek, elementem wystroju wnętrz szkolnych były plakaty na temat „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”, przygotowane przez uczniów na zajęciach. Plakaty wraz z  flagami i bannerem nad drzwiami wejściowymi, pozwoliły odczuć atmosferę inności, święta oraz wzmocnić świadomość językową uczniów.

Obchody Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole okazały się udane, pozwoliły uczniom w dobrej atmosferze zabawy uświadomić sobie bogactwo językowe świata i naszą, lokalną w nim cegiełkę. Do zobaczenia już za rok!

mgr Leszek Lejman