26.11.2015 r. odbył się etap wojewódzki VII Konkursu „Wiedza o bezpieczeństwie i higienie pracy w budownictwie”.

VII edycja konkursu „Wiedza o bezpieczeństwie i higienie pracy
w budownictwie”

26 listopada w Zespole Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Szczecinie odbył się etap wojewódzki VII Konkursu „Wiedza o bezpieczeństwie i higienie pracy  w budownictwie”. Do zmagań konkursowych przystąpiło 37 uczniów z 7 techników i 6 zasadniczych szkół zawodowych, w tym ze szkół ze Szczecina, Koszalina, Choszczna, Chojny, Stargardu Szczecińskiego, Wałcza i Szczecinka. Organizatorem konkursu,  od początku jego istnienia, jest Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie oraz Zachodniopomorski Klaster Budowlany przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. Naszą szkołę reprezentowali: Norbert Zawada kl. III TB, Konrad Wiszniowski kl. III TB, Sebastian Idzi kl. III MZ, Mateusz Mikuć kl. III MZ.

Celem Konkursu jest promowanie bezpiecznych zachowań przy wykonywaniu robót budowlanych oraz zwiększenie świadomości młodzieży o zagrożeniach występujących w budownictwie. Konkurs składał się z dwóch części: w części pisemnej uczniowie szkół zawodowych i techników odpowiadali na pytania testowe, natomiast w drugiej części praktycznej – po wylosowaniu zadań, również musieli wskazać praktyczne zastosowanie np. środków ochrony indywidualnej. 10 uczniów, którzy otrzymali największą ilość punktów w testach (6 uczniów techników i 4 uczniów szkół zawodowych), przystąpiło do części praktycznej. Wśród zadań praktycznych znalazły się m.in.: ubranie i dopasowanie szelek bezpieczeństwa, odpowiedni dobór środków ochrony osobistej w zależności od wykonywanej pracy i demonstracja na manekinie oraz przygotowanie ładunku do przenoszenia ręcznego lub z wykorzystaniem taczki. Podczas konkursu odbywały się również pokazy i warsztaty z zakresu użytkowania środków ochrony indywidualnej przygotowane przez firmę Supon S.A. w Szczecinie.

Uczniowie: Konrad Wiszniowski z klasy III TB zajął IV miejsce wśród uczniów z technikum, natomiast Sebastian Idzi IV miejsce wśród uczniów szkół zawodowych.

Wykonała: mgr Andżelika Szkuciak