26.12.2017 r. członkowie szkolnego Klubu Wolontariusza wzięli udział w Obiedzie Bożonarodzeniowym dla osób bezdomnych i ubogich zorganizowanym przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej.

Świąteczny obiad dla osób bezdomnych i ubogich

26 grudnia 2017 r., drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia, w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie, Wspólnota Sant’Egidio i Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, zorganizowały obiad świąteczny dla osób bezdomnych i ubogich. Spotkanie świąteczne stało się już coroczną tradycją, a jej celem jest stworzenie świątecznej atmosfery dla ludzi, których sytuacja materialna nie jest wystarczająca, aby zapewnić godne warunki do przeżywania świąt w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Przygotowaniem świątecznych stołów zajęli się wolontariusze, którzy wydawali posiłki, rozmawiali z zaproszonymi gośćmi, śpiewali kolędy oraz dbali o przyjazną atmosferę w czasie całego przedsięwzięcia. Oczywiście – wśród wolontariuszy nie zabrakło członków szkolnego Klubu Wolontariusza z klas II TŻ oraz  III  TI (wraz z opiekunką Katarzyną Mickiewicz – Bindas) oraz absolwentów naszej szkoły – Emilki oraz Radka.

Zanim wszyscy zasiedli do obiadu, spotkanie zainaugurowano uroczystą Mszą Świętą, w  kościele należącym do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. Po mszy wszyscy goście udali się do refektarza i zajęli miejsca przy świątecznie udekorowanych stołach. Na początek poczęstowano wszystkich zupą – krupnikiem, a następnie przyszedł czas na główne danie, w postaci pieczonego udka z kurczaka, ziemniaków i surówki.

Goście mogli poczuć świąteczną atmosferę, dzięki pięknie udekorowanej sali, w której rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie kolędy, zagrane i zaśpiewane przez muzycznych wolontariuszy, w tym Dominika – ucznia kl. III TI i jego brata – Tadeusza. Do melodii przygrywanej przez gitary i skrzypce, z ochotą przyłączali się wszyscy, wesoło śpiewając.

Kiedy wszyscy goście zjedli główne danie i pośpiewali wspólnie kolędy, wolontariusze przynieśli wszystkim kawę, herbatę, ciasto i owoce. Na spotkaniu nie znalazła się żadna osoba, której by czegoś zabrakło.

Wiele osób było bardzo szczęśliwych, że mogło wziąć udział w tegorocznym obiedzie świątecznym, dlatego część z nich zabrała głos i przez mikrofon, podziękowała wszystkim wolontariuszom za organizację tego wyjątkowego spotkania. Na zakończenie, ok. godz. 14.30, wolontariusze rozdali wszystkim przybyłym gościom imienne paczki z prezentami, w których znajdowały się słodycze, upominki i najpotrzebniejsze artykuły codziennego użytku. Część paczek stanowiły te, przygotowane przez uczniów ZSP w Chojnie i dostarczone do Szczecina przez panią Katarzynę Mickiewicz – Bindas.

Kiedy już ponad dwustu wyjątkowych gości opuściło refektarz, pozostali najwytrwalsi wolontariusze, którzy – mimo świątecznego dnia – do wieczora zmywali naczynia, sprzątali stoły i myli podłogi – szczęśliwi, że najgodniej jak to jest możliwe, spędzili świąteczny dzień, zapełniając tak wiele pustych talerzy smaczną strawą tym, którzy jej w tym czasie najbardziej potrzebowali.

Wolontariusze SKW