26 – 27.09.2019 r. wzięliśmy udział w akcji Narodowe Czytanie.

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

W dniach 26 – 27 września 2019 roku w naszej szkole odbyła się ósma odsłona Narodowego Czytania. Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w  środkach masowego przekazu. Patronat Honorowy sprawuje Para Prezydencka. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano “Trylogię” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W tym roku Para Prezydencka dokonała wyboru ośmiu nowel z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta i zaproponowała do czytania następujące nowele polskie: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.

Wspólnym mianownikiem wybranych tekstów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie do czytania wybraliśmy cztery nowele: „Dobra pani”, „Dym”, „Katarynka” oraz „Sachem”. Narodowe Czytanie odbyło się  w  bibliotece szkolnej. Organizatorem akcji była mgr G. Lasowska. Aktywny udział w  promowaniu akcji wzięli uczniowie klasy I abd LO i I bd LO.

Narodowe czytanie to działanie, które na stałe weszło w nasz szkolny kalendarz imprez i stanowi jeden z elementów promocji czytelnictwa.

mgr Gabriela Lasowska