27.02.2020 r. odbył się XIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Europie.

XIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Europie

27 lutego 2020 r. odbył się po raz trzynasty Powiatowy Konkurs Wiedzy o Europie, którego organizatorem jest Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie. Konkurs, po raz ósmy, objął honorowym patronatem prof. Bogusław Liberadzki – poseł do Parlamentu Europejskiego, który ufundował główną nagrodę w postaci trzydniowej podróży studyjnej do  Brukseli. W konkursie biorą udział trzyosobowe drużyny uczniów ze szkół powiatu gryfińskiego. W tym roku uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Chojnie, SP nr 1 z Gryfina i Nawodnej, a także ZSP w Chojnie.

Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej uczestnicy rozwiązywali test, w drugiej zespoły odpowiadały na pięć pytań, dotyczących wiedzy geograficznej, symboli narodowych, ustrojów państw, organizacji międzynarodowych, budowli, potraw i znanych postaci ze  świata kultury. W trzecim etapie uczestnicy przedstawiali wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne, charakteryzujące wybrane przez siebie państwo. Ta część wyróżniała się ciekawymi pomysłami. Mogliśmy podróżować po Rosji, Ukrainie, Słowenii, Hiszpanii, Norwegii, a także popróbować ciast z Rosji i Ukrainy oraz łososia norweskiego. Mieliśmy okazję posłuchać muzyki granej na skrzypcach, wypowiedzi ucznia pochodzącego z  Ukrainy – Serhii Porazhiuka, który uczy się w szkole w Chojnie.

Celem konkursu było propagowanie wiedzy o Europie, integrowanie środowiska lokalnego, pokazanie różnorodności kultur państw Europy.

Uczestników oceniała komisja w składzie: pan Gerard Lemke – przewodniczący Chojeńsko – Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy, Krystyna Leddin – pracownik Biblioteki Publicznej w Chojnie oraz w ramach współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego – pan dr hab. Radosław Ptaszyński oraz pan Marek Szymański – asystent w  biurze europosła prof. Bogusława Liberadzkiego.

Wyniki konkursu:

I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gryfinie w  składzie: Maria Kuźma, Zuzanna Proficz i Hanna Tokarek (opiekun p. Ryszard Juzyszyn).

W ramach głównej nagrody pojadą do Brukseli.

II miejsce zajęła drużyna z ZSP w Chojnie w składzie: Piotr Kulik, Piotr Pośniak i Dominik Pierzgalski (opiekun p. Danuta Perz),

III miejsce – drużyna z SP Nr 2 w Chojnie: Amelia Olejnik, Andrzej Barcz i Piotr Podniesiński (opiekun p. Eliza Juzyszyn – Szprejda),

IV miejsce – drużyna z SP nr 1 w Chojnie: Rafał Bryczkowski, Adam Kurpiel i Antoni Podyma (opiekun p. Monika Odróbka),

V miejsce – Szkoła Podstawowa w Nawodnej w składzie: Ignacy Bednarz, Dawid Gil i Filip Juzyszyn (opiekun p. Agnieszka Łętowska).

Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami, książkami i upominkami, ufundowanymi przez  prof. Bogusława Liberadzkiego. Poczęstunek przygotowały klasy Technikum Zawodowego pod opieką p. Małgorzaty Zarzyckiej i p. Bianki Małysz – Lewandowskiej. Zdjęcia wykonała Kamila Błoch z kl. 3TH, a o oprawę techniczną zadbał Szymon Szwechłowicz z klasy 2TI.

Koordynator konkursu

mgr Danuta Perz