27.10.2021 r. wzięliśmy udział w akcji „Szkoła pamięta”.

Akcja „Szkoła pamięta”

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości

nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości”

J. Piłsudski

Listopad to miesiąc zadumy i wspomnień, dla każdego Polaka to również czas upamiętnienia rocznic odzyskania niepodległości. Wspominamy wszystkie, również te  lokalne ważne rocznice, wydarzenia i postaci. W bieżącym 2021 roku już po raz trzeci Ministerstwa Edukacji i Nauki zachęcało do wzięcia udziału w akcji „Szkoła pamięta”. Nasza szkoła każdego roku przystępuje do tego przedsięwzięcia. W tym roku zrealizowaliśmy wyjątkowo dużo działań.

Reprezentacja uczniów klas mundurowych oddaje hołd poległym żołnierzom Wojska Polskiego na cmentarzu wojennym w Siekierkach – 5.11.2021 r.

W ramach akcji uczniowie klas 1 TI oraz 1 b LO wysłuchali wykładu oraz pokazu symboliki cmentarza wojennego w Siekierkach. Szeroko nawiązaliśmy do historii naszych Ziem Odzyskanych, pomnika upamiętniającego ich powrót do macierzy oraz widniejących na nim dwóch nagich mieczy. Nie dziwi więc fakt, że jest to miejsce szczególnie ważne dla  społeczności naszej szkoły i mieszkańców regionu. Uczniowie klasy 3 ac LO uczestniczyli w szkolnej akcji zbiórki zniczy. Uczniowie klasy 3 abd LO i 3 bdp LO przygotowali prezentacje w na temat cmentarza wojennego w Starych Łysogórkach. Na  godzinie wychowawczej w klasie 3 ac LO nastąpiło zapoznanie z akcją oraz przekazanie informacji o patronach szkoły i cmentarzu wojennym w Siekierkach. 27.10.2021 r. uczniowie klas mundurowych, 2 c LO oraz 3 c LO, zapalili znicze oraz oddali hołd pod pomnikiem ofiar Sybiru na cmentarzu komunalnym w Gryfinie.

Na lekcjach historii w klasie 2 MM, wspominaliśmy Powstanie Listopadowe, odbył się pokaz prezentacji multimedialnej na temat przyczyn wybuchu powstania i jego przebiegu. Klasa 3  HŻp zrealizowała temat nawiązujący do kultura polskiej w 1. połowie XIX w. Obejrzała film edukacyjny na temat rozwoju kultury polskiej w kraju i na emigracji. Nauczyciele wychowawcy również szeroko przystąpili do akcji. 2.11.2021 r. klasa 1abc LO zrealizowała temat „Listopad miesiącem pamięci o tych, którzy odeszli”. Wspomnienie ważnych dla  kultury polskiej postaci. Klasa 4 TI obejrzała film pt. ”Czarny czwartek” – przypomnienie czasu walki o wolność i bohaterstwa strajkujących robotników. Opracowano również scenariusz wieczornicy, w ramach koła teatralnego i recytatorskiego, na kanwie poezji i pieśni patriotycznych upamiętniający drogę Polaków do wolności.

27 października 2021 r. uczniowie klasy 2 HŻ włączyli się do akcji “Szkoła pamięta” zapalając znicze przy pomniku Jana Pawła II w Chojnie.

Z niecierpliwością czekamy na czwartą edycję akcji. Mamy jeszcze wiele pomysłów na  uczczenie miejsc pamięci. Taka nasza powinność.

mgr Aneta Żurawska