27.11.2019 r. rozpoczęły się Szkolne Dni Profilaktyki.

Szkolne Dni Profilaktyki

27 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie rozpoczęły się Szkolne Dni Profilaktyki. Podczas realizacji inicjatywy odbyło się wiele interesujących działań profilaktycznych, których celem było uświadomienie młodzieży negatywnych skutków zachowań ryzykownych, promowanie zdrowego stylu życia oraz doskonalenie umiejętności prospołecznych. Na godzinach wychowawczych wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień. Uczniowie klas 1MM, 1WZp oraz  1PM wzięli udział w zajęciach z przedstawicielem Komisariatu Policji w Chojnie, Panem sierż. Tomaszem Dąbrowskim. Tematem zajęć była odpowiedzialność karna nieletnich w związku z posiadaniem, zażywaniem oraz rozprowadzaniem środków psychoaktywnych. Młodzież zapoznała się z konsekwencjami i procedurą postępowania w  przypadku takich zachowań.

Nauczyciele informatyki mgr inż. Kamila Góra i mgr inż. Krzysztof Janik przeprowadzili z  uczniami klas 1 BI(g), 2 TI, 1 BI(p) oraz 1 bd LO zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień od  komputera i Internetu. W związku z obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS członkowie Samorządu Uczniowskiego rozdawali i przypinali czerwone wstążeczki dla  społeczności szkolnej, jako znak solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS. W  klasach 1 MM, 2 PMZ, 1 abd LO, 1 ac LO, 1 Bi(g) i 1 PM(g) odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień z terapeutami Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Po  raz VI odbył się Powiatowy Konkurs Profilaktyczny we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Gryfinie, pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w  Gryfinie. Celem tegorocznej edycji konkursu była profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych, promowanie zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom społecznym i cywilizacyjnym oraz kształtowanie asertywnych zachowań. Do  tegorocznej edycji konkursu przystąpiło pięć drużyn reprezentujących: Szkołę Podstawową nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie, Szkołę Podstawową nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie, Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku – Zdroju, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Gryfinie oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie.

Odbyły się również zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień z terapeutą Zachodniopomorskiego Oddziału Towarzystwa Rodzin Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U” w Szczecinie. Warsztaty zorganizowane były w klasach 1 WZ(p), 1 PM(g), 1  HŻ(g), 3 HŻ, 1 Bi(g) i 1 MM.

W atrakcyjnych warsztatach z zakresu profilaktyki HIV/AIDS, przeprowadzonych przez  terapeutę Zachodniopomorskiego Oddziału Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U” w Szczecinie, uczestniczyli uczniowie klasy 2 bd LO i 1 HŻ(p).

W ramach Szkolnych Dni Profilaktyki w klasie 1 abd LO odbyły się ciekawe warsztaty, poprowadzone przez studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, dotyczące „hejtu” w  Internecie.

Na zakończenie Szkolnych Dni Profilaktyki uczniowie klas 1 WZ(p) i 1 PM(g) wzięli udział w warsztatach profilaktycznych z Panią psycholog Ewą Rutkowską.

Pedagog szkolny Karina Chorąży