28.01.2021 r. uczniowie klas 1a i 2a LO wzięli udział w wykładzie otwartym pt. „Historyczno-prawne aspekty regulacji zagadnienia niejawności w procedurze wyboru Biskupa Rzymu” zorganizowanym przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wykład online „Historycznoprawne aspekty regulacji zagadnienia niejawności w procedurze wyboru Biskupa Rzymu”

W dniu 28 stycznia 2021 r. uczniowie klasy 1 i 2 LO, o kierunku humanistyczno – prawnym po raz kolejny wzięli udział w wykładzie otwartym, zorganizowanym przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Tym razem tematem spotkania były „Historycznoprawne aspekty regulacji zagadnienia niejawności w procedurze wyboru Biskupa Rzymu”. Spotkanie poprowadził dr Radosław Zych.

Podczas wykładu uczniowie zapoznali się z obowiązującą Konstytucją Apostolską „Universi Dominici Gregis”, która reguluje czynności przeprowadzane po śmierci papieża, związane z jego pogrzebem oraz wyborem następcy. Dodatkowo, poznali zasady, na jakich przeprowadza się konklawe oraz charakterystyczne elementy towarzyszące wyborom.

Poza tym była mowa także o najbardziej znanych historiach zgromadzenia konklawe, które często trwały kilka dni, a nawet miesięcy.

Pan dr Zych tłumaczył również: jak Konstytucja Apostolska zmieniła się na przestrzeni lat, jakie czynniki miały na to wpływ. Opowiedział również o Kaplicy Sykstyńskiej, miejscu, gdzie odbywa się konklawe, zwracając uwagę na warunki tam panujące podczas wyborów.

Wykład zakończył się dyskusją. Pojawiły się pytania i nowe informacje wyjaśniające różne kwestie. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy szkoły z Wydziałem Prawa i  Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego i odbyło się poprzez aplikację Microsoft Teams.

mgr Gabriela Lasowska