28.04.2021 r. uczniowie klas 1 HŻ i 2 HŻp uczestniczyli w wykładzie online „Suplementy diety korzyści i zagrożenia” zorganizowanym przez Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie.

Wykład online „Suplementy diety korzyści i zagrożenia”

28.04.2021 r. uczniowie klas 1 HŻ i 2 HŻp uczestniczyli w wykładzie online „Suplementy diety korzyści i zagrożenia”, zorganizowanym przez Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie. Wykład prowadziła dr hab. inż. Joanna Sadowska, prof ZUT.

Na wstępie pani profesor wyjaśniła pojęcie suplementu, przedstawiła poziom stosowania tych  środków przez Polaków. Okazuje się, że zażywa je od 50 do 70% naszego społeczeństwa, a wartość rynku to 5,04 mld zł.

Drugim zagadnieniem omawianym był skład suplementów. Niektóre mogą zawierać substancje niebezpieczne dla człowieka, występują również duże różnice w składzie deklarowanym i rzeczywistym. Zgodnie z tematem wykładu pani prof. Sadowska szeroko omówiła zagrożenia wynikające z zażywania suplementów. Zwróciła uwagę na niedostarczanie wszystkich potrzeb pokarmowych, niebezpieczeństwo przedawkowania, występowanie alergii, brak nadzoru przy produkcji i rzeczywistym składzie, występowanie różnych substancji dodatkowych.

Podsumowując – stosowana suplementacja jest najczęściej co najwyżej obojętna dla zdrowia, ale czasami wręcz szkodliwa.

mgr inż. Małgorzata Zarzycka