28.05.2020 r. pierwszy dzień zmagań w ramach Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”

Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” 2020

W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach, Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” został przeprowadzony drogą internetową za pośrednictwem Platformy Dzwonek.pl. Ze względu na inny charakter konkursu, czas na rozwiazywanie zadań wydłużono do 90 minut. Każdy z uczestników otrzymał login i hasło do platformy i miał możliwość przetestować swój sprzęt komputerowy, telefon czy laptop, biorąc udział w dwóch próbach przed konkursem właściwym. Próby odbywały się w godzinach popołudniowych. Szkolny koordynator konkursu, dzięki Platformie Dzwonek.pl, mógł sprawdzić, czy  uczniowie zalogowali się na swoje konto, czy rozpoczęli konkurs. Wszelkie problemy z  zalogowaniem, rozpoczęciem sesji, zgłaszał gdańskiej firmie Learnetic SA, która była partnerem technologicznym konkursu.

Główną ideą konkursu „Kangur Matematyczny” jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy, propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół wszystkich typów. Konkurs ma charakter jednorazowego testu, który zawiera 30 zadań o różnym stopniu trudności (10 zadań za 3 punkty, 10 zadań za 4 punkty i 10 zadań za 5 punktów). Uczeń uczestniczący w konkursie otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów. Do  każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest  poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za  odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie..

Do zdalnego konkursu w kategorii Student przystąpiło z naszej szkoły dziewięcioro uczniów klas drugich i trzecich liceum i technikum. Ich zmagania rozpoczęły się 28 maja 2020 r. od godziny 16.30. W kategorii Junior łamigłówki matematyczne, w dniu 29 maja 2020 r. od 16.30, rozpoczęło 23 uczniów klas I liceum i technikum

Najwięcej punktów – w kategorii Junior kl. I po szkole podstawowej – uzyskał Sebastian Szalewski z klasy 1 B LO. W kategorii Junior kl. I po gimnazjum najlepszy okazał się  Mikołaj Oleśków z kl. I BI(g). W kategorii Student kl. II najwięcej punktów zdobył Hubert Kwiecień z kl. II TI. Natomiast w kategorii Student kl. III i IV liceum i technikum liderem został Gracjan Jasnos z kl. III BI.

W tegorocznej edycji nie przyznano tytułu laureata, a wydawanie nagród, dyplomów przełożono na wrzesień. Każdy z uczestników konkursu otrzyma wydruk testu i nagrodę uczestnictwa – układankę logiczną tangram.

Miłośnikom matematycznych łamigłówek dziękuję za udział w konkursie i zapraszam za rok.

Szkolny koordynator konkursu

mgr Agata Motyl