28.11.2017 r. wzięliśmy udział w II edycji akcji „Młodzieży czytanie” w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Akcja czytelnicza „Młodzieży czytanie”

W dniu 28 listopada 2017 r. wzięliśmy udział w II edycji akcji „Młodzieży czytanie”,która miała miejsce w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia był Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza i Dyrektor Książnicy Pomorskiej pan Lucjan Bąbolewski.

Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i  propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży oraz kontynuowanie akcji Narodowe Czytanie.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 18 szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. Naszą szkołę, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, reprezentowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Zawodowego: Kamila Pisanko (kl. 1 bd), Laura Ociepka (kl. 1 ac), Paulina Jońca (kl. 2 abd), Julia Sawicka (kl. 2 abd), Katarzyna Oleszczuk (kl. 3 TH), Bartosz Matysiak (kl. 2 abd), Konrad Matoszko (kl. 1 ac) pod opieką pani mgr Gabrieli Lasowskiej.

W tym roku, w związku z przypadającą 110 rocznicą śmierci, czytane były utwory Stanisława Wyspiańskiego. Usłyszeliśmy interpretacje utworów: „Warszawianka”, „Noc Listopadowa”, „Wyzwolenie”, „Bolesław Śmiały”, „Achilles”,oraz wiersze i fragmenty listów Stanisława Wyspiańskiego.

W akcji wzięli także udział goście specjalni, przedstawiciele świata kultury: Barbara Jesiołkiewicz – Kowalczyk z TVP Szczecin, Prezes Polskiego Radia Szczecin Artur Kubaj oraz raper i producent muzyczny Adam Zieliński „Łona”.Wspólnie z młodzieżą czytała także Dyrektor Wydziału Wspierania Edukacji Strategii i Analiz w Kuratorium Oświaty w Szczecinie pani Iwona Rydzkowska.

Nasza młodzież zaprezentowała wybrany przez organizatorów fragment I sceny „Nocy Listopadowej”, która dzieje się w Warszawie 29 – ego listopada roku 1830, czyli w noc wybuchu Powstania Listopadowego.

Dziękuję naszej młodzieży za zaangażowanie i piękną prezentację.

mgr G. Lasowska