29.03.2018 r. w ramach projektu „Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro” uczniowie klas informatycznych uczestniczyli w warsztatach w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w Szczecinie.

Warsztaty w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w Szczecinie

29 marca 2018 r. uczniowie klas informatycznych, w ramach projektu „Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro!”, uczestniczyli w warsztatach w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w Szczecinie.

Pierwsze warsztaty dotyczyły komunikacji interpersonalnej w praktyce. Pani Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych dr Barbara Popiel wyjaśniła, jakie są ważne umiejętności komunikacyjne. Uczniowie pracując w grupach zastanawiali się, co sprzyja „udanej skutecznej komunikacji”. Najczęściej wymieniali: ciekawy temat, kulturę osobistą, zrozumienie, podobne poglądy, spójność językową. Bardzo ciekawe okazało się ćwiczenie sprawdzające „umiejętne słuchanie”. Uczniowie przekonali się, jakie sygnały niewerbalne odbierali, co było dla nich wsparciem, a co przeszkodą i na końcu – co ich deprymowało.

Dowiedzieli się również, co to jest terytorializm, poznali jego przykłady oraz sposoby bronienia własnego terytorium przez ludzi i zwierzęta.

Ostatnim punktem tych warsztatów była prezentacja kolegi na forum całej grupy. Okazało się, że podczas wystąpień publicznych utrzymanie prawidłowej postawy w  połączeniu z poprawnością językową może być bardzo trudne. Uczniowie chętnie pracowali w grupach dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem. Warsztaty okazały się niezwykle ciekawe i pouczające oraz bardzo przydatne w przyszłości.

Kolejne warsztaty „Photoshop – praktyczne zastosowanie dla celów prywatnych i  komercyjnych” poprowadził p. Wojciech Surma. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca grafika komputerowego, wykonali praktycznie własną wizytówkę i baner w programie Adobe Photoshop. Poznali elementy typografii, warstwy, kształty itp. Praca w grafice przyniosła radość i dużą satysfakcję z wykonanych projektów. Na koniec jednogłośnie możemy stwierdzić, że praca wykonywana z pasją to naprawdę czysta przyjemność i  tego  bardzo chcielibyśmy sobie życzyć.

mgr Kamila Góra