29.04.2022 r. odbyło się spotkanie uczniów kl. 1 TI z weteranem misji poza granicami państwa.

Spotkanie uczniów kl. 1 TI z weteranem misji poza granicami państwa

29 kwietnia 2022 r. uczniów klasy 1 TI odwiedził jeden z rodziców – pan Rafał Trochowski, który jest weteranem misji poza granicami państwa. Był 3 razy na misjach w  Afganistanie i raz w Iraku, został odznaczony trzykrotnie Gwiazdą Afganistanu i Gwiazdą Iraku.

Pan Trochowski opowiedział uczniom o swojej pracy w służbie wojskowej. Praca była bardzo niebezpieczna i polegała na oczyszczeniu terenu z przedmiotów niebezpiecznych i  wybuchowych. Omówił jak wyglądał jego dzień pracy i jakie relacje panowały z okoliczną społecznością. Uczniowie z uwagą i podziwem słuchali ciekawych opowieści, które wcześniej znali tylko z filmów. Pan Trochowski dowodził drużyną składającą się z trzech sekcji i był jednocześnie dowódcą pierwszej sekcji rozminowania. Główne zadanie sekcji polegało na sprawdzaniu drogi przejazdu patrolu, pod względem wykrywania tzw.  niebezpiecznych improwizowanych ładunków wybuchowych.

Na koniec przewodniczący klasy serdecznie podziękował za spotkanie, a uczniowie przyznali, że praca na misjach poza granicami państwa jest pełna niebezpieczeństw i wiąże się  z  wieloma wyrzeczeniami, np. z rozłąką z bliskimi, mimo to, może przynieść wiele satysfakcji.

mgr Kamila Góra