29.11.2019 r. uczestniczyliśmy w wykładzie prof. dr hab. Jana M. Piskorskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Kobiecy batalion spod Barlinka: O marzeniach mężczyzn na wojnie”.

Wykład profesora Jana M. Piskorskiego

29 listopada 2019 roku o godz.17.00 grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w  wykładzie pt. „Kobiecy batalion spod Barlinka: O marzeniach mężczyzn na wojnie”, który wygłosił pan prof. dr hab. Jan M. Piskorski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkanie miało miejsce w Bibliotece Miejskiej w Chojnie, a zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne „Terra Incognita”. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez panią kierownik biblioteki. Pan dr Paweł Migdalski wręczył akt nadania honorowego członkostwa stowarzyszenia prof. Piskorskiemu. Następnie pan profesor wygłosił prezentowany po raz pierwszy wykład, wzbogacony o prezentację multimedialną.

Inspiracją do podjęcia tematu były zapiski z dziennika 22 – letniego radzieckiego podporucznika Władymira Gelfanda, który w lutym i marcu 1945 roku, m.in. koło Barlinka, Mieszkowic i Morynia, walczył w szeregach Armii Czerwonej. Pan profesor przedstawił w  bardzo ciekawy i poruszający sposób istotę zjawiska, zachęcając również do dyskusji. Wnioski, jakie można było wysnuć z tego, co mówił autor : wojny i wojenne okrucieństwa, towarzyszą ludzkości od zawsze i nie ma podstaw do twierdzenia, że to się już skończyło, czy  skończy w przyszłości

mgr Gabriela Lasowska

zdjęcie: autor Robert Ryss (za zgodą autora)