3-7.11.2018 r. wizyta studyjna na Malcie.

Wizyta studyjna na Malcie

W dniach od 3 listopada 2018 r. do 7 listopada 2018 r. ośmioosobowa grupa pracowników naszej szkoły uczestniczyła w wizycie studyjnej w  Marsaskali na Malcie. Celem spotkania była wymiana doświadczeń w obszarze kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży z różnych kręgów kulturowych oraz poznanie sposobów radzenia sobie z młodzieżą sprawiającą problemy wychowawcze.

Uczestnicy projektu spotkali się z Burmistrzem Marsaskali panem Mario Calleją.

Pan Calleja przedstawił historię miasta, problemy z jakimi borykają się mieszkańcy, omówił plany rozwoju miasta ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju turystyki, funkcjonowania oświaty oraz planów jej rozwoju związanych z budową nowego budynku szkolnego, który zostanie oddany do  użytku w lutym przyszłego roku.

W trakcie wizyty odwiedziliśmy St Thomas More College Primary School w Marsaskali. Zwiedziliśmy szkołę, poznaliśmy zasady jej funkcjonowania, obserwowaliśmy prowadzone tam zajęcia. Spodobały nam się bardzo zajęcia językowe z dziećmi różnych narodowości, które wraz z rodzicami przyjechały na Maltę i w tej szkole uczą się zarówno podstaw języka maltańskiego, jak i angielskiego.

W następnej szkole, którą odwiedziliśmy, Saint Margaret College Vittoriosa School, uczniowie ostatniej klasy urządzili nam prawdziwe przesłuchanie. Dzieci były bardzo ciekawe jak jest w Polsce, kiedy pada śnieg, jakie mamy pory roku, tradycyjne potrawy, których nie ma na Malcie, czym się zajmujemy na co dzień. Było bardzo dużo śmiechu i  dobrej zabawy, a dzieci przesympatyczne.

W Saint Margaret College – szkole dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz z problemami emocjonalnymi poznaliśmy wyjątkowych nauczycieli, pasjonatów i terapeutów. To wyjątkowa placówka, w której pracuje 7 nauczycieli i uczy się 10 uczniów, dowożonych do szkoły taksówkami na koszt państwa.

Uczniowie uczą się jak radzić sobie ze stresem, trudnymi sytuacjami życia codziennego oraz podstawami zawodu stolarza i kamieniarza.

Ostatnim etapem naszej wizyty była budowa nowej szkoły w Marsaskali. Kierownik budowy oprowadził nas po budynku omawiając poszczególne etapy budowy, plany związane z wykończeniem oraz wyposażeniem sal lekcyjnych. Szef budowy przedstawił nam również plany zagospodarowania przestrzeni przed budynkiem, która zostanie zagospodarowana zgodnie z potrzebami uczniów.

Malta zachwyciła nas pięknymi widokami i smacznym jedzeniem.