30.04.2021 r. Karolina Kubaj z kl. 2 HŻg i Wiktoria Wiergowska z kl. 2abd LO wzięły udział w XIII edycji Konkursu Dziennikarskiego „Bliżej niż myślisz”.

Uczennice naszej szkoły: Karolina Kubaj z kl. 2 HŻg i Wiktoria Wiergowska z  kl.  2abd LO wzięły udział w XIII edycji Konkursu Dziennikarskiego „Bliżej niż myślisz” zorganizowanego  przez Szczecińską Szkołę Wyższą Collegium Balticum przy współudziale Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konkurs skierowany był do  uczniów szkół ponadpodstawowych i swym zasięgiem obejmował całe województwo zachodniopomorskie.

Uczestnicy mieli do wyboru trzy tematy w formie felietonu:

1. Pandemia i codzienność: czy wprowadzone ograniczenia mogą nas nauczyć korzystania z życia?
  2. Druki, ebooki, audiobooki: czy zróżnicowane nośniki literatury wspierają współczesne czytelnictwo?
  3. W świecie ficków. Co fanfiction wnosi (nie tylko) do świata fandomów?

Termin nadsyłania felietonów wyznaczony był na 16 kwietnia 2021 roku, a  rozstrzygnięcie nastąpiło 30.05.2021 r. W tym roku zgłoszono 40 prac. Karolina i Wiktoria napisały prace na temat: Druki, ebooki, audiobooki: czy zróżnicowane nośniki literatury wspierają współczesne czytelnictwo? Poziom zaprezentowany w tym roku przez uczestników konkursu był bardzo wysoki i według przewodniczącej jury dr. Barbary Popiel, Prorektora ds.  Jakości Kształcenia w SSW Collegium Balticum, naprawdę pozwalał nacieszyć się  lekturą. Jury nagrodziło sześć osób, a pierwsze miejsce zajęła uczennica z II Liceum w  Nowogardzie.

Serdecznie gratulujemy laureatom tegorocznej edycji, a my powalczymy w przyszłym roku.

Oto kilka refleksji z felietonów dziewcząt.

Karolina woli książkę tradycyjną, ale dostrzega potencjał e – booków i audiobooków: Choć jestem zwolenniczką czytania książek wydanych w wersji papierowej, i może to jest spowodowane tym, że salon w moim domu przypomina wielką bibliotekę zastawioną książkami mojej mamy, to dostrzegam zamienniki, które świetnie zastępują zwykłe książki. Chodzi tutaj o e – booki oraz audiobooki. Jedna i druga forma jest alternatywą dla książki. Zresztą bardzo dobrą. W swoim życiu przeczytałam mnóstwo powieści, niektóre tytuły przerabiałam kilkakrotnie, bo uwielbiam wracać do starych przygód moich ulubionych bohaterów. Niestety nie zawsze mamy możliwość by trzymać przy sobie stertę książek. Bo  co  jeśli mamy w planach wycieczkę, albo długi urlop za granicą, a miejsca w walizce jest zbyt mało by pomieścić potrzebne ubrania, a co dopiero kilka książek? Wtedy idealnym rozwiązaniem staje się e – book, który zmieści się nawet w torebce. Aż nieprawdopodobne, że  wszystkie tytuły książek możemy przeczytać na jednym urządzeniu. Szacuje się, że 14% osób czyta jeden e – book miesięcznie, a 22% wybiera książkę papierową. Sprzedaż elektronicznych książek zwiększa się o kilkaset procent z roku na rok! Jest to fantastyczna nowina, bo dzięki tym zamiennikom nie dajemy zginąć tej żądzy, która mówi cicho w naszej głowie – chcę przeczytać coś jeszcze!

Wiktoria uważa, że różnorodność jest dobra wszędzie: Nowoczesne nośniki literatury są  jednym z najlepszych tego przykładów. Umożliwiają czytanie w miejscach, gdzie  tradycyjnie byłoby to niezbyt praktyczne np. przy słabym oświetleniu. Dają możliwość zapoznania się z tym skarbem każdemu, nawet najbardziej wygodnickiemu. Pokrzepiające jest to, że czytelnictwo jest ponadczasowe i dostosowuje się do czasów w jakich żyjemy. Dzięki temu coraz więcej osób może poznać magię książek. Systematyczne czytanie – powoli, ale  konsekwentnie zmieni nasze życie na lepsze, nie ważne w jakiej formie przyjdzie nam poznać treść książki.

mgr Krzysztof Pośniak