30.05.2022 r. odbył się Powiatowy Konkurs Mitologiczny.

Powiatowy Konkurs Mitologiczny

30 maja 2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, po dwóch latach przerwy, odbył się Powiatowy Konkurs Mitologiczny. Konkurs skierowany był tym razem do  uczniów szkół podstawowych powiatu gryfińskiego, a poświęcony był najsłynniejszemu mitycznemu herosowi – Herkulesowi. W konkursie wzięły udział trzy szkoły: Szkoła Podstawowa im. Wspólnej Europy w Nawodnej, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie i Szkoła Podstawowa im. Olimpijczyków Polskich w Krzymowie.

Drużyny, w pierwszej części konkursu, przedstawiały przeciwnikom tajemniczy przedmiot, wykonany własnoręcznie. Należało odgadnąć, po wysłuchaniu trzech różnych definicji, co to za przedmiot. W drugiej rundzie – kalambury – młodzież sprawdzała swoje umiejętności przedstawiania na rysunku i odgadywania mitologicznych haseł. W trzeciej konkurencji pojawiły się sceny z dwóch filmów o Herkulesie, dotyczące dwunastu prac. Zadaniem drużyn było rozpoznanie, na podstawie wyemitowanego fragmentu filmu lub kadru z filmu, czego dotyczy scena i jakie motywy mitologiczne i postacie przedstawia. Czwarta runda inspirowana była pracami herosa. Smutny, że los jest niesprawiedliwy, Herkules zaplanował działania charytatywne. Jakie prace mógłby wykonać, gdyby żył współcześnie? Na to pytanie uczestnicy odpowiadali w przepięknych i pouczających scenkach.

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Olimpijczyków Polskich w Krzymowie w składzie: Michał Bandyszewski, Oskar Jednacz, Julia Kurpiel (opiekun: Małgorzata Iżak);

II miejsce: Szkoła Podstawowa im. Wspólnej Europy w Nawodnej: Gabriel Foremny, Dawid Figórek, Rafał Gmyz (opiekun: Agnieszka Łętowska);

III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie w składzie: Mikołaj Kurpiel, Wojciech Okoński, Łucja Liput (opiekun: Justyna Gała).

Nagrody dla uczestników konkursu i poczęstunek zostały ufundowane przez Radę Rodziców przy ZSP w Chojnie.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której pracowali:

Danuta Perz – emerytowana nauczycielka historii w ZSP w Chojnie;

Krzysztof Pośniak – nauczyciel języka polskiego i koordynator konkursu.

mgr Krzysztof Pośniak