30.11.2017 r. odbył się wyjazd studyjny do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Wyjazd studyjny
do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

30 listopada 2017 r. uczniowie klas I i III technikum informatycznego wzięli udział w wykładach na Wydziale Informatyki ZUT w Szczecinie. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro!” RPO WZ.

Na uczelni przywitali nas studenci, pokazując samodzielnie wykonane projekty w ramach Koła Naukowego. Uczniowie zostali zapoznani z  m.in. projektem mini konsoli, wykorzystującej jedno-płytkowy komputer Raspberry Pi, obserwowali proces technologii druku 3D,  byli pod ogromnym wrażeniem, że studenci własnoręcznie zbudowali prostą drukarkę 3D. Studenci z zapałem przedstawiali jej budowę oraz rodzaj wykorzystanych materiałów.

Dowiedzieli się, że biblioteki aPL, służą do przetwarzania sygnałów dźwiękowych, mieli też okazję zobaczyć i usłyszeć własne wygenerowane sygnały oraz jak modulacja wpływa na ich brzmienie. Biblioteka ta, zajęła II miejsce w zeszłorocznej Ogólnopolskiej Sesji Studenckich Kół Naukowych.  Zainteresowaniem cieszyła się również zaprezentowana mini perkusja MIDI bazująca na buzzerach piezoelektrycznych, która może być podłączona do komputera poprzez port USB,  uczniowie mogli przetestować możliwości tego prototypu, mając przy tym ogromną frajdę. Kierując pojazdem mobilnym opartym o Arduino, uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces tworzenia takiego pojazdu oraz o użytych w nim technologiach.

Quadrocopter to ostatnie urządzenie jakie mieliśmy przyjemność zobaczyć. Zdalnie sterowana platforma latająca ma służyć jako element systemu monitoringu. Dron posiada webowy interfejs sterowania oraz minikomputer Orange PI Lite dzięki czemu, można sterować obiektem poprzez sieć GSM.  Uczniowie byli pod wrażeniem ogromnej wiedzy studentów i cieszyli się, że choć przez chwilę mogą dzielić pasje ze starszymi kolegami i koleżankami.

Kolejne zajęcia przeprowadziła dr inż. Agnieszka Olejnik-Krugły pokazując laboratorium poligrafii.  Chłopcy, oglądali profesjonalne aparaty fotograficzne, dowiedzieli się m.in. o możliwościach światłomierzy, jak można wykorzystać wzorniki barw, co to jest druk sublimacyjny. Z wielką uwagą oglądali Drzewo kolorów Munsella, ćwicząc układanie palety kolorów.

Uczniowie uczestniczyli również w długo oczekiwanym  wykładzie „Linux – zrób to sam” mgr inż. Sławomira Wernikowskiego.  Poznali historię Linuksa, podstawowe pojęcia, rodzaje dystrybucji. Zainteresowanie wzbudził  ReactOS – projekt systemu operacyjnego, którego każdy może za darmo pobrać z internetu. Punktem kulminacyjnym wykładu było przedstawienie etapów tworzenia systemu operacyjnego Linux, pan Wernikowski z pietyzmem opowiadał jak zbudować własny system oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę. Na koniec, każdy mógł podziwiać uruchomiony z  sukcesem system!

Była to dla nas niezwykle pouczająca przygoda, nie nudziliśmy się tu ani przez chwilę, dzięki bogatemu programowi każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

mgr Kamila Góra