31.03.2017 r. uczestniczyliśmy w „Mocy naukowców” zorganizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

„Moc naukowców”

W dniu 31 marca 2017 r. uczniowie klasy I abd oraz I HŻ uczestniczyli w nasyconej nauką imprezie pod nazwą „Moc naukowców”, zorganizowaną przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Jest ona kontynuacją „Nocy Naukowców” – największego w regionie wydarzenia edukacyjnego, skupiającego każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy uczestników.
Wybrane zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, były bardzo różnorodne i odbywały się na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa na ulicy Słowackiego. Na Katedrze Biochemii i Fizjologii Roślin uczestnicy zajęć laboratoryjnych samodzielnie dokonali rozdziału mieszaniny barwników z liści fasoli – metodą chromatografii kolumnowej oraz sprawdzali zawartość pierwiastków popiołu z papierosów.

Jednak największe zainteresowanie podczas tych zajęć wzbudziły okazy rośliny Mimozy wstydliwej, która przy podrażnieniu szklaną bagietką składała liście.

Dodatkowo uczniowie zapoznali się z metodami identyfikacji genetycznej roślin i nabyli umiejętności wprowadzania barwników do żelu wykorzystywanego podczas metody elektroforezy, stosowanej w inżynierii genetycznej. Równie ciekawe okazały się: kurs podstawowej hodowli zwierząt terrarystycznych oraz warsztaty na Katedrze Mikrobiologii, gdzie można było samodzielnie wykonać preparaty z bakterii i pierwotniaków, a następnie obejrzeć je pod mikroskopem.

Wszystkim zainteresowanym biologią polecamy takie zajęcia i zachęcamy do udziału w następnych wycieczkach.

mgr Agnieszka Pawlaczyk