31.05.2021 r. uczniowie klas wojskowych uczestniczyli w wykładzie online „Stosunki NATO – UE: Strategiczne partnerstwo, czy strategiczny rozdźwięk?” zorganizowanym przez Wydział Bezpieczeństwa Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Wykład online „Stosunki NATO – UE: Strategiczne partnerstwo, czy strategiczny rozdźwięk?”

31 maja 2021 r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w  Chojnie uczestniczyli w kolejnym wykładzie zorganizowanym przez Wydział Bezpieczeństwa Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Tytuł wykładu to: „Stosunki NATO – UE: Strategiczne partnerstwo, czy strategiczny rozdźwięk?”, a jego prelegentem był pierwszy radca w Wydziale Politycznym w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO – dr Rafał Domisiewicz.

Pan doktor opowiadał o relacjach pomiędzy NATO i Unią Europejską, koncentrując się  na  zagadnieniach współpracy pomiędzy organizacjami. Sporo miejsca poświęcił zagadnieniu budowy armii europejskiej i płynących z tego korzyściach, jak i zagrożeniach. Wyjaśnił wiele aspektów polityki międzynarodowej oraz zawiłych kwestii dotyczących polityki prowadzonej obecnie przez Rosję, w tym aneksję Krymu i wojny na wschodzie Ukrainy.

Przybliżył politykę Stanów Zjednoczonych i zaangażowania tego kraju w bezpieczeństwo światowe. Omówił również rolę europejskich sojuszników w tworzeniu bezpieczeństwa zbiorowego w ramach NATO. Na koniec przyszedł czas na pytania, zadawane przez  studentów i uczniów, dotyczące polityki bezpieczeństwa.

Udział w wykładzie pomógł zrozumieć naszej młodzieży wiele aspektów i działań realizowanych na płaszczyźnie współpracy pomiędzy organizacjami. Uczniowie dowiedzieli się o projekcie budowy i zamówieniu wspólnego samolotu do tankowania w powietrzu. W  odpowiedzi na tytuł debaty wyraźnie widać, że obie organizacje traktują siebie jak  równoprawnych partnerów, wzajemnie się uzupełniając.

mgr Marek Bednarz