31.05.2022 r. obchodziliśmy Światowy Dzień bez Tytoniu 2022.

„Chroń środowisko”- Światowy Dzień bez Tytoniu 2022

31 maja 2022 roku obchodziliśmy Światowy Dzień bez Tytoniu 2022 pod hasłem „Chroń środowisko”. Uczniowie klasy 1 PDW i 1 TI Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez Asystenta Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryfinie – panią Natalię Korkuś. Celem spotkania było podniesienie świadomości uczniów na temat wpływu tytoniu na środowisko – od uprawy, produkcji, dystrybucji po odpady.

Omawiany był wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko naturalne. Ponadto przeprowadzono prelekcję pt. „e-Papierosy. Jak wpływają na nasze zdrowie?”, podczas której uczniowie poznali wpływ e-papierosów na zdrowie i długofalowe skutki ich stosowania. Dowiedzieli się, że tlenek węgla jest gazem zawartym w dymie tytoniowym, uważanym za podstawową przyczynę chorób serca u osób palących.

Młodzież została poinformowana o szkodliwości uprawy, produkcji i użytkowania tytoniu na wodę, glebę, plaże i ulice miast, które są zatruwane chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów. Chętni uczniowi wzięli udział w badaniu, mającym na celu zmierzenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Takie badanie pomaga określić stan uzależnienia od nikotyny.

Jestem przekonana, że uczestnicy spotkania otrzymali dodatkowe argumenty, aby nie palić papierosów.

pedagog szkolny

mgr Grażyna Magdziak