4.02.2020 r. w ramach projektu „Inwestycja w kształcenie zawodowe – inwestycją w przyszłość!” 24 uczniów klas II, III i IV TI uczestniczyło w warsztatach na Wydziale Informatyki ZUT w Szczecinie.

Warsztaty na Wydziale Informatyki ZUT w Szczecinie

4 lutego 2020 r. grupa 24 uczniów z klas II, III i IV technikum informatycznego uczestniczyła w warsztatach na Wydziale Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Inwestycja w kształcenie zawodowe – inwestycją w przyszłość!” RPO WZ.

Na początku młodzież została przywitana przez prodziekana ds. studenckich pana dra  inż. Piotra Pielę prezentacją nt. oferty dydaktycznej Wydziału Informatyki. Mogliśmy się  dowiedzieć jak wyglądają studia na wydziale, w jaki sposób są organizowane wykłady, warsztaty, laboratoria. Z uwagą słuchaliśmy, jak dużą infrastrukturą dysponuje sam wydział oraz jakie prestiżowe projekty są realizowane na uczelni.

Następnie w dwunastoosobowych grupach zostały przeprowadzone warsztaty. Pierwszy z  warsztatów – „Internet rzeczy, programowanie wizualne” – został przygotowany przez  mgr  inż. Stanisława Ławniczaka. Uczestnicy nauczyli się programować wizualnie odkurzacze. W programie przygotowali interfejs, który sterował odkurzaczem i opracowali jego wersję na telefon. Uczniowie byli bardzo zainteresowani przez cały czas trwania zajęć, a  sam wykładowca omówił temat w bardzo ciekawy i przystępny dla młodzieży sposób.

Drugi z warsztatów dotyczył konfigurowania NanoPi, czyli komputera jednopłytkowego, na  którym uczestnicy zainstalowali system Linux. W trakcie zajęć uczniowie nauczyli się  jak  przygotować środowisko do utworzenia strony internetowej, jak umieścić pliki za  pomocą klienta ftp na urządzenie oraz jak zamontować na stronie obraz z kamery. Oprócz tego, prowadzący zademonstrował jak za pomocą tego małego urządzenia można włączyć i  wyłączyć oświetlenie i w ten sposób zrobić ze swojego domu ,,Smart Home”.

Wszystkie zajęcia poprowadzone w tym dniu były naprawdę bardzo ciekawe. Wniosły dużą dawkę wiedzy dla wszystkich uczestników, którzy w zajęciach uczestniczyli bardzo aktywnie.

Serdecznie dziękujemy Władzom i Wykładowcom Wydziału Informatyki za ten niezwykle spędzony czas, który pozostanie w naszej pamięci na długo.

Hubert Kwiecień

uczeń kl. 2TI