Finał XIX edycji Ogólnopolskiego konkursu geologiczno – środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”
W dniach 4 – 6 czerwca 2018 r. w Oddziale Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB w Gdańsku odbył się finał XIX edycji Ogólnopolskiego konkursu geologiczno – środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. W finale naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. I b Liceum Ogólnokształcącego – Natalia Ziembowska.
Od 11. lat półfinaliści regionalni z całej Polski uczestniczą w trzydniowej wycieczce zorganizowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w Warszawie. Podczas wycieczki odbywa się m.in. finałowy turniej wiedzy. Tegoroczna edycja finału odbyła się w Gdańsku w Oddziale Geologii Morza. Organizatorzy, oprócz oficjalnego turnieju, przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Pierwszego dnia zorganizowano spacer po Gdańsku Oliwie. Finaliści mieli okazję zobaczyć Bazylikę archikatedralną w Gdańsku – Oliwie ze słynnymi wielkimi organami oliwskimi, zaprojektowanymi i zbudowanymi w latach 1763 – 1788 przez o. Johanna Wilhelma Wulffa, Park Oliwski im. Adama Mickiewicza oraz podziwiać panoramę miasta z Pachołka – najbardziej znanego punktu widokowego, poza centrum Gdańska o 15 metrowej konstrukcji stalowej znajdującego się na wzgórzu o wysokości 100 m.
Drugi dzień pobytu był pełen emocji. W auli Instytutu odbył się turniej wiedzy. Składał się on z 4 rund: skały i minerały, paleontologia, karbon, procesy geologiczne i odbywał się w dwóch kategoriach – szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Pytania konkursowe wyświetlane były na prezentacji i wszyscy uczestnicy jednocześnie pisemnie udzielali odpowiedzi.
Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie: dr. hab. Włodzimierz Mizerski, prof. Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, dr. Tomasz Rychliński adiunkt w Zakładzie Geodynamiki i Geologii Środowiskowej ING Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr. Robert Sokołowski adiunkt Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Po zliczeniu punktów ogłoszono wyniki. Uczennica reprezentująca ZSP w Chojnie – Natalia Ziembowska zdobyła VI miejsce w kraju.
Po emocjonujących zmaganiach konkursowych uczestnicy udali się na kolejną wycieczkę, przygotowaną przez organizatorów. Była to wyprawa nad Morze Bałtyckie do Gdyni Orłowo. Tam prowadzący mgr inż. Leszek Jurys – pracownik Oddziału Geologii Morza PIG, omawiał procesy geologiczne zachodzące w obrębie strefy brzegowej. Scharakteryzował m. in. budowę geologiczną słynnego orłowskiego klifu oraz procesy w nim zachodzące. Omówił pochodzenie skał tego obszaru i sposoby zabezpieczenia brzegu przed niszczącą działalnością morza.
Ostatnią atrakcją wycieczki finałowej było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz dzielenie się spostrzeżeniami na temat konkursu.
mgr Edyta Daszkiewicz