5.01.2018 r. uczniowie kl. 2 ad LO wzięli udział w warsztatach w ramach projektu „Licealista w świecie nauki”.

„Licealista w świecie nauki” – cykl zajęć warsztatowych

W ramach realizacji VI edycji projektu „ Licealista w świecie nauki” na ZUT w Szczecinie, uczniowie klasy II ad Liceum, wzięli udział w trzech zajęciach warsztatowych na Katedrze Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej. Zajęcia na temat „Mikrokosmos wokół nas” prowadziła Pani dr hab. Jolanta Karakulska wraz z członkami Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologów.

Podczas pierwszych zajęć w dniu 5 stycznia 2018 roku uczniowie zostali zapoznani z przepisami BHP obowiązującymi podczas wykonywanych badań, a następnie pobrali materiał biologiczny, jakim w tym przypadku były bakterie, z wybranych powierzchni, takich jak suszarka w toalecie, telefon, włącznik światła, klawiatura czy kosmetyki. Następnie wykonano wymaz, naniesiono go na różne rodzaje podłoża i umieszczono w cieplarce w celu inkubacji przez około 48 godzin. Dodatkową atrakcją była możliwość wykonania, na przygotowanych podłożach, rysunków z bakterii, które zmieniają kolory w zależności od tego podłoża.

Na drugich zajęciach, w dniu dnia 8 stycznia 2018 r., w pierwszej kolejności odbyło się krótkie powtórzenie z lekcji biologii, dotyczące morfologii kolonii oraz komórki bakteryjnej. Dodatkowo studenci omówili rodzaje preparatów i typy ich barwienia. Po wprowadzeniu teoretycznym, uczniowie obejrzeli wykonane na wcześniejszych zajęciach z materiału biologicznego rysunki, a następnie zajęli się kolejnym zadaniem. Z przygotowanych przez siebie hodowli bakterii należało wykonać preparat utrwalony, barwiąc go metodą Grama.

Ostatnie zajęcia warsztatowe w dniu 10 stycznia 2018 r. miały na celu obserwacje mikroskopowe wykonanych preparatów i rozpoznawanie kształtów bakterii na tych preparatach. Następnie wraz z Panią dr Jolantą Karakulską omówione zostały i porównane uzyskane wyniki badań.

Dzięki uprzejmości organizatorów projektu i dobrej organizacji, zajęcia były bardzo ciekawe, a uczniowie bardzo zaangażowani w realizację swoich zadań. Finalnym zadaniem uczestników projektu będzie przygotowanie prezentacji multimedialnej z przeprowadzonych badań i zaprezentowanie jej wraz z uczniami innych szkół.

mgr Agnieszka Pawlaczyk