5.03.2020 r. w ZSP w Chojnie odbyła się 3 runda Pomorskiego Festiwalu Nauki w ramach IV Pomorskiej Ligi Historycznej.

Pomorski Festiwal Nauki

5 marca 2020 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie odbył się Pomorski Festiwal Nauki. Było to przedsięwzięcie realizowane w ramach zadań IV edycji Pomorskiej Ligi Historycznej. Jej organizatorem jest Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, a  celem jest rozwijanie zainteresowania uczniów historią Pomorza Zachodniego w dziejach Polski i Europy. W tym roku motywem przewodnim jest morze i historia. Była to już III  runda zmagań w konkursie. Drużynę tworzą: Gracjan Jasnos, Jakub Dziewiątka, Kacper Wąsik, Filip Rosochacki i Dawid Piotrowski, a opiekunem jest p. Danuta Perz. Celem festiwalu jest przeprowadzenie wśród uczniów szkoły działań popularyzujących tematykę morską i pomorską. Zostały podjęte działania, których celem było jak największe zaangażowania uczniów. Na lekcjach przedmiotowych uczniowie prezentowali wiedzę z tego zakresu. I tak na języku polskim popularyzowano utwory związane z Morzem Bałtyckim, przygotowano cytaty o morzu w literaturze. Na biologii uczniowie prezentowali faunę i florę Morza Bałtyckiego, a na geografii – cechy polskiego wybrzeża. Podchodząc do tematu w  sposób praktyczny, w klasie technikum hotelarskiego przygotowano prezentację dotyczącą bazy noclegowej nad morzem w województwie zachodniopomorskim.

Najważniejszym wydarzeniem dnia były działania w sali konferencyjnej szkoły z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie, uczniów ZSP i nauczycieli. Zaproszony gość – p. Leszek Sokulski, absolwent Akademii Morskiej w Szczecinie, wcześniej absolwent naszej szkoły, wygłosił wykład. Przedstawił dzieje Hanzy, czyli związku miast handlowych Europy nad Bałtykiem i Morzem Północnym, porównał rolę kapitana statku w czasach średniowiecza do dzisiejszych czasów; różnice są niewielkie. Podał, jakie wielkości tonażowe miały statki pływające po Bałtyku w przeszłości, a jakie teraz. Następnie p. Marek Bednarz, nauczyciel historii, zaprezentował przebieg bitwy na Westerplatte w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku, z bardzo ciekawym komentarzem dotyczącym sił i środków, jakimi dysponowały strony walczące.

W klasach pierwszych ogłoszono konkurs plastyczny o tematyce morskiej i pomorskiej. Autorką najciekawszej pracy była Wiktoria Górna. Kolejnym działaniem była wystawa pt.  „Pocztówki z wakacji”, gdzie zaprezentowano widokówki z pozdrowieniami z różnych miejsc Pomorza Zachodniego, głównie znad morza. Pochodziły one z trzech różnych okresów: z lat 30 – tych XX wieku, z II połowy XX wieku i z XXI wieku. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele, najczęściej sięgali po te najstarsze sprzed wojny, z czasów przynależności tych ziem do Niemiec. Przyporządkowywano nazwy niemieckich miejscowości do obecnych, porównywano do dzisiejszego wyglądu.

Ważnym zadaniem festiwalu było wprowadzenie merytoryczne, przez jednego z członków drużyny, do turnieju gry planszowej, która została stworzona przez drużynę naszej szkoły w  ramach II rundy PLH. Tytuł gry to „Śladami Lubinusa”, w której uczestnicy mieli możliwość podróżowania z Chojny do miejscowości z mapy Ellharda Lubinusa – XVII wiecznego niemieckiego kartografa, który stworzył ją na zlecenie księcia szczecińskiego Filipa II. Oprócz tego, gracze zapoznali się z ciekawymi informacjami i wydarzeniami dotyczącymi miast Pomorza z XVII wieku, a także planowaniem wydatków w bardzo ciekawej walucie – gryfów. W grze, zgodnie z zasadami III rundy, wzięły udział trzy zespoły czteroosobowe. Były to grupy zróżnicowane wiekowo. W pierwszej grupie znaleźli się  uczniowie szkoły podstawowej, w drugiej uczniowie szkoły ponadpodstawowej, a  w  trzeciej nauczyciele. Uczestnicy bardzo szybko przyswoili sobie zasady gry, świetnie się  bawili, uczyli i jednocześnie rywalizowali ze sobą. Zangażowanie było bardzo duże, co  ucieszyło twórców gry. Zwycięzcą każdej z drużyn został ten, kto zgromadził najwięcej gryfów. Jako, że wszyscy uczestnicy grali w tę samą grę, został wyłoniony super zwycięzca. Został nim uczeń szkoły podstawowej Antoni Podyma. Ponadto najlepszy gracz z każdego zespołu został nagrodzony regionalnymi publikacjami.

W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Chojnie, uczniowie uczestniczyli w  prelekcji i wystawie publikacji utworów z literatury pięknej oraz popularno – naukowej, dotyczącej Morza Bałtyckiego i Pomorza Zachodniego. Nasza drużyna podarowała bibliotece jeden z egzemplarzy gry planszowej „Śladami Lubinusa”, aby poszerzyć w środowisku lokalnym krąg osób grających.

mgr Danuta Perz