5.11.2017 r. odbyły się pierwsze zajęcia studiów podyplomowych z Doradztwa Zawodowego dla nauczycieli w ramach projektu RPOWZ „Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro”.

STUDIA PODYPLOMOWE DLA NAUCZYCIELI NA KIERUNKU DORADZTWO ZAWODOWE W WYŻSZEJ SZKOLE HUMANISTYCZNEJ TWP W SZCZECINIE

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego pt. „Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro”, realizowany w latach 2017 – 2019 przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Szczecin z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, czworo nauczycieli, podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe, podjęło studia podyplomowe na kierunku Doradztwo Zawodowe.

5 listopada 2017 r. odbyły się pierwsze zajęcia w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w Szczecinie. Zajęcia rozpoczął koordynator studiów dr Wiktor Moś. Na spotkaniu organizacyjnym zostały przedstawione cele studiów na danym kierunku, plan studiów i osoby prowadzące poszczególne moduły. Zajęcia będą miały formę wykładów i ćwiczeń o łącznej liczbie 360 godzin.

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia z przedmiotu Teoretyczne aspekty kształcenia zawodowego prowadzone przez dr hab. Julitę Orzelską oraz Elementy prawa pracy i prawa oświatowego prowadzone przez mgr Jolantę Konieczną. Ponadto będą prowadzone zajęcia z  następujących przedmiotów: Poradnictwo edukacyjno – zawodowe, Metodyka poradnictwa zawodowego dla nauczycieli, Wybrane zagadnienia z etyki doradztwa zawodowego, Wiedza w praktycznym kształceniu zawodowym, Psychologia wspierania rozwoju osobistego i  zawodowego, Kształtowanie kompetencji komunikacyjnych doradcy zawodowego, Metodyka pracy doradcy zawodowego, Bezpieczeństwo i higiena pracy, Teoretyczne podstawy poradnictwa zawodowego, Diagnostyka w poradnictwie zawodowym, Projektowanie ścieżki kariery zawodowej, Techniki autoprezentacji, Komunikowanie interpersonalne, Rynek pracy, a rynek edukacyjny w Polsce, Zawodoznawstwo, Kształtowanie umiejętności i nawyków działań zawodowych, Poradnictwo zawodowe dla  osób niepełnosprawnych, Instytucjonalne formy poradnictwa zawodowego, Techniki poradnictwa zawodowego oraz Praktyka. W zajęciach uczestniczyli nauczyciele: mgr Hanna Leszczyńska, mgr Emilia Skrzypa, mgr inż. Andżelika Szkuciak i mgr inż. Krzysztof Janik.

mgr inż. Andżelika Szkuciak