5.12.2017. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

W dniu 5 grudnia, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji Szkolny Klub Wolontariusza pod opieką Pani Katarzyny Mickiewicz – Bindas, postanowił aktywnie świętować. Tuż przed pierwszym dzwonkiem wolontariuszki rozdawały przy wejściu do szkoły uśmiechnięte serduszka – symbole szkolnego wolontariatu, które już od pierwszej lekcji każdy uczeń, jak i nauczyciel, dumnie nosił na piersi.

Wyeksponowane na parterze plakaty i fotografie, przedstawiające działalność klubu, miały na  celu zachęcenie do zaangażowania się w pracę wolontariacką. Tego dnia również zakończyła się w naszej szkole akcja pomocy bezdomnym zwierzętom.

Po lekcjach pojechaliśmy do Witniczki, gdzie ma siedzibę Stowarzyszenie Ochrony Natury i Krajobrazu. Fundacja ma na celu nie tylko ochronę rzadkich gatunków roślin i zwierząt, ale również opiekę nad porzuconymi, krzywdzonymi kotami. Gdy już dojechaliśmy na miejsce, przekazaliśmy karmę dla kotów oraz 410 zł, które udało się uzbierać dzięki hojności społeczności szkolnej.

W schronisku przebywa obecnie około 15 kotów. Różnią się między sobą, każdy z nich jest wyjątkowy. Właścicielka opowiedziała nam o tym, jak poszczególne koty znalazły się w schronisku. Niektóre były podrzucane przez właścicieli, a inne – mają za sobą przejścia pełne strachu i cierpienia, często z tego powodu wymagają specjalnej opieki i leczenia. Prawie wszystkie można było pogłaskać, niektóre jednak bały się podejść i zaufać człowiekowi. Pozwolono nam wejść do pomieszczeń, w których mieszkają zwierzęta. Mają one zapewnione specjalne budki na zewnątrz, jednak zdecydowanie wolą zaciszne miejsca pod dachem.

Nie byliśmy zbyt długo w schronisku, gdyż sprzyjała nam dżdżysta pogoda, ale cieszyliśmy się z tego, że mogliśmy przyjechać, podarować karmę, datek na leczenie zwierząt i trochę się z nimi pobawić. Właścicielka schroniska okazała ogromną wdzięczność za naszą wizytę. Zaprosiła nas na kolejne odwiedziny połączone ze spacerami po wyjątkowych pod względem przyrodniczym okolicach Witniczki.

Pani Katarzyna Mickiewicz – Bindas zrobiła dużo zdjęć, więc będziemy pamiętać te chwile na  dłużej. Mam nadzieję, że odwiedzimy koty już niebawem, a w kolejną akcję uda nam się zaangażować jeszcze większą część społeczności szkolnej.

Joanna Wojewoda, kl. I ac LO