5.12.2018 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

W dniu 5.12.2018 r. my – szkolni wolontariusze – wraz z naszą opiekunką, Panią Katarzyną Mickiewicz – Bindas, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Swoje świętowanie rozpoczęliśmy już od samego rana, rozdając na szkolnych korytarzach kolorowe uśmiechnięte serduszka. Wraz z innymi wolontariuszami ustawiliśmy się  przy  wszystkich drzwiach wejściowych i oczekiwaliśmy na przychodzących do szkoły uczniów i pracowników. Sprawiało nam to wielką radość, a z każdym kolejnym rozdanym serduszkiem, widzieliśmy coraz więcej uśmiechów naszych kolegów i koleżanek.

Na parterze naszej szkoły można było dostrzec także plakaty wykonane przez uczniów promujące wolontariat i zachęcające do pomocy. Tego dnia miał odbył się również finał akcji na rzecz Stowarzyszenia Ochrony Natury i Krajobrazu z Witniczki, które prowadzi schronisko dla porzuconych i chorych kotów. Wolontariusze ponownie zbierali karmę i  najpotrzebniejsze rzeczy dla tych zwierząt. Przyniesione przez uczniów darowizny można było umieszczać w specjalnie przygotowanym do tego celu koszu, który stał na parterze albo  zanosić do gabinetu 48. Na szczególne podziękowanie zasługują tutaj klasy: I bd, II ac, III HŻ, IV HŻ, I WZ oraz III MM, które najbardziej zaangażowały się w pomoc. Łącznie, dzięki wszystkim uczniom, udało się zebrać ponad 300 opakowań karmy!

Kolejnym punktem obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza była wizyta w  Stowarzyszeniu Ochrony Natury i Krajobrazu w Witniczce – w schronisku dla  porzuconych, niechcianych i chorych kotków. Po raz kolejny zostaliśmy ciepło przywitani, tym razem przez córkę właścicielki – Ninę. Ona także jest zaangażowana w pracę swojej mamy i widać, że temat kotów nie jest jej obcy. Po pewnym czasie pojawiła się  również Pani Agata – kobieta o wielkim sercu, zajmująca się tymi cudownymi zwierzakami.

Jako że święta zbliżają się coraz większymi krokami, wraz z Panią Katarzyną Mickiewicz – Bindas, Kamilą i Kasią postanowiłyśmy poczuć się jak prawdziwy Święty Mikołaj. Naszym prezentem były oczywiście zebrane przez uczniów karmy oraz poduszki i kołdry, tak bardzo potrzebne zwierzakom szczególnie podczas chłodów. Pracownicy stowarzyszenia byli nam bardzo wdzięczni za podarunki, a w zamian otrzymałyśmy szczere uśmiechy. Co może przynosić większą radość, niż taki widok?

Osobiście drugi raz brałam udział w takim wydarzeniu i – jestem pewna – na pewno nie  ostatni. Cudowna atmosfera i ludzie, uśmiechy, radość, możliwość wsparcia potrzebujących – można mieć to wszystko za odrobinę bezinteresownej pomocy. Według mnie działalność szkolnego wolontariatu pokazuje, jak wielka wrażliwość tkwi w młodych ludziach. Mam nadzieję, że z każdym kolejnym wydarzeniem będzie nas – wolontariuszy, coraz więcej i jeszcze nie raz udowodnimy, że losy innych ludzi, czy zwierząt nie są nam obojętne.

Julia, kl. II a LO