5 – 7.10.2017 r. członkinie Klubu Europejskiego Douzelage wzięły udział w zorganizowanym w Danii seminarium pt. „Non – formal learning – the Danish model”.

Seminarium w Danii „Non-formal learning – the Danish model”

W dniach 5 – 7 października 2017 roku członkinie Klubu Europejskiego Douzelage wzięły udział w seminarium „Non – formal learning – the Danish model” ( Nauczanie pozaformalne – model duński). Wyjazd zorganizowany był przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie oraz  Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie. W seminarium udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Douzelage z Holandii, Estonii, Łotwy i Słowenii. Wyjazd miał na celu zapoznanie uczestników seminarium ze strukturą systemu edukacji w duńskich szkołach oraz prezentację niekonwencjonalnych sposobów nauczania i spędzania czasu wolnego w placówkach edukacyjnych.

Pobyt rozpoczął się prezentacją Youth School of Holstebro (Młodzieżowej Szkoły w  Holstebro), przedstawioną przez dyrektora placówki Mr. Sorena Hinrichsen’a, który zapoznał gości z działalnością placówki, jej ofertą zajęć pozalekcyjnych oraz edukacyjnych.

Następnie uczestnicy spotkania mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w proponowanych przez  szkołę aktywnościach fizycznych: spływ kajakowy, jazda rowerami górskimi czy wspinaczka po drzewach. Mimo złych warunków pogodowych wszyscy chętnie brali udział w oferowanych atrakcjach. Zwieńczeniem wysiłków był wspólny obiad, przygotowany nad ogniskiem. Ostatnim działaniem tego dnia było przygotowanie przez młodzież kolacji we współpracy z duńskim kucharzem. Uczniowie wykazali się talentem kulinarnym oraz nieprzeciętnym wyczuciem smaku. Zaserwowane przez nich dania zakończyły pełen emocjonujących przeżyć dzień.

Piątek uczestnicy rozpoczęli zwiedzaniem UCH – Education Center Holstebro – ( Centrum Edukacji w  Holstebro). Spacer po obszernym obiekcie oraz możliwość obserwacji przebiegu zajęć w duńskiej szkole, pochłonęły znaczną część dnia. Uczniowie zostali wdrożeni w ofertę edukacyjną oraz  rekreacyjną szkoły, która kształci uczniów w kierunkach technicznych i zawodowych, oferując szeroki wybór zawodów. Zaskoczeniem dla zwiedzających szkołę była możliwość sprzedaży na  terenie placówki wytworzonych przez uczniów towarów oraz prowadzenie sklepików szkolnych.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie City Gardens of Holstebro ( Miejskie ogrody w centrum Holstebro) oraz Youth Center of Culture and Street Art ( Młodzieżowe Centrum Kultury), przekształcone ze starej masarni oraz całkowicie zagospodarowane przez miejscową młodzież.

Odbyło się również spotkanie w Volonteer Centre of Holstebro ( Centrum Wolontariuszy), prowadzonym przez Mrs. Anne Lise Holst Jensen. Ideą organizacji jest wspieranie stowarzyszeń zaangażowanych w pomoc społeczną, udostępnianie im miejsca spotkań oraz  organizacja osób chętnych do pomocy. Volonteer Centre służy pomocą prawną oraz  zrzesza wszystkie stowarzyszenia chętne do współpracy na terenie Holstebro.

Ostatni dzień wyjazdu dał szansę uczestnikom seminariów do zapoznania się  z  Lomborg School of Gymnastics and Sports ( Szkołą Sportu i Gimnastyki), która skupia się głównie na kształceniu postaw młodzieży oraz przygotowaniu ich życia pozaszkolnego, poprzez m.in. organizację zajęć pozalekcyjnych.

W sobotnie popołudnie odbyła się wycieczka po zachodnim wybrzeżu Danii oraz wizyta w  nadmorskim muzeum Sct. George.

Udział w seminarium „Non – formal learning – the Danish model” zaowocował świeżym spojrzeniem uczniów na możliwości, jakie może dawać inne podejście do edukacji młodzieży. Zorganizowane zajęcia pozwoliły na nabycie nowych umiejętności i doświadczeń oraz  poznanie kultury duńskiej i systemu edukacji.

Członkinie Klubu Europejskiego Douzelage

Kornelia Gil, kl. 3 bd LO