6.09.2019 r. uczestniczyliśmy w Targach Akademickich i Kształcenia Zawodowego w Schwedt.

Targi Akademickie i Kształcenia Zawodowego w Schwedt

W dniu 6 września 2019 r. uczniowie klas kończących Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie uczestniczyli w Targach Akademickich i Kształcenia Zawodowego w Schwedt. Jest to impreza cykliczna, podczas której regionalne firmy, przedsiębiorstwa i instytucje niemieckie prezentują swoją ofertę skierowaną do młodzieży, w  tym również z Polski.

Targi dają możliwość zaprezentowania się, pokazania:

– możliwości kształcenia zawodowego i możliwości w zakresie studiowania,

– wymagań, jakie stawiają pracodawcy danego zawodu,

– warunków, jakie stworzą pracodawcy dla wykształcenia w określonym zawodzie,

– możliwości gospodarczych regionu.

W tym roku w targach wzięło udział 58 wystawców. Młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertami kształcenia zawodowego w konkretnych zawodach. Przedstawiono zasady kształcenia dualnego w Niemczech, łączącego naukę zawodu bezpośrednio u pracodawcy z  zajęciami teoretycznymi w szkole. Oferta skierowana jest zarówno do uczniów klas zawodowych, jak i uczniów ze świadectwem maturalnym. Niektórzy pracodawcy sami wychodzą z propozycją łączenia pracy ze studiami na pożądanych kierunkach. W zależności od posiadanego świadectwa i ocen na świadectwie oraz indywidualnych zainteresowań, młodzież może uzyskać kwalifikacje w takich zawodach jak np.: cukiernik, logistyk, pielęgniarz, doradca podatkowy, urzędnik państwowy, policjant, laborant, pracownik kolei.

Pomocą w zrozumieniu ofert służyli tłumacze, którzy towarzyszyli naszym uczniom podczas oglądania stoisk.      Była to wyjątkowa okazja, by w jednym miejscy i w tym samym czasie zapoznać się z tak szeroką ofertą.

mgr Agnieszka Jabłońska