6.10.2011 r. uczniowie klasy I a o kierunku humanistycznym obejrzeli w kinie Pionier w Szczecinie pierwszy z cyklu filmów w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Film w kinie Pionier w ramach projektu

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

We wrześniu 2011 r. klasa Ia o kierunku  humanistycznym przystąpiła do projektu  Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, który od lat cieszy się wielką popularnością wśród uczniów  w całej Polsce. Celem tego projektu jest kształcenie młodych ludzi w zakresie wiedzy o filmie  i historii kina oraz  doskonalenie umiejętności oceny dzieła. Patronem projektu są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekcje filmów w ramach projektu odbywać się będą w 25 miastach Polski, w kinach studyjnych. Naszym miejscem spotkań jest  najstarsze kino świata – szczeciński „Pionier”. Raz w miesiącu będziemy mogli zapoznawać się  z filmami współczesnego kina, które stanowią swego rodzaju okno na to, co może być nieznane – inny świat, jego mieszkańców, zwyczaje, emocje i uczucia ludzi.

6 października 2011 r. obejrzeliśmy film  izraelsko-niemiecki z roku 2009 pt. „Ajami” w reżyserii S. Copti i Y. Shani. W niezwykły klimat filmu wprowadziła nas redaktor Polskiego Radia Szczecin, podróżniczka, wykładowczyni na Uniwersytecie Szczecińskim, p. Marta Zabłocka. Bohaterką filmu jest przemoc, która dotyka wszystkich mieszkańców Jafty, bez względu na ich pochodzenie czy wyznanie. Pięć historii o braku poczucia bezpieczeństwa, który nierozerwalnie wiąże się z brakiem pieniędzy, stawia widza przed smutnym wnioskiem, że w dzisiejszych czasach wszystko można kupić. Warto podkreślić, że film został nakręcony przez Izraelczyka i Palestyńczyka i otrzymał nominację do Oskara. Film wywołał w nas wiele emocji i niezapomniane wrażenia.

Uczniowie klasy I a