6.11.2018 r. uczniowie klas II BI i II MZ wzięli udział w wykładzie pt. „Dopalacze, czyli środki zastępcze: mity i fakty” w WSH TWP w Szczecinie.

Dopalacze, czyli środki zastępcze: mity i fakty

W dniu 6 listopada 2018 r. o godz. 9:00 uczniowie klas II BI i II MZ wraz  z  opiekunami: p. Kamilą Górą, p. Joanną Rogacewicz, p. Andrzejem Kuflowskim oraz  p. Adamem Bachów wzięli udział w wykładzie pt. „Dopalacze, czyli środki zastępcze: mity i fakty” mgr Przemysława Mazeka. Spotkanie odbyło się w Wyższej Szkole Humanistycznej w Szczecinie i miało na celu poszerzenie wiedzy w temacie używek – narkotyków i dopalaczy.

Wykład rozpoczął się od zapoznania uczestników z poszczególnymi rodzajami środków psychoaktywnych, a także z różnicami pomiędzy dopalaczami, a narkotykami, tj.  rozbieżnością na poziomie produkcji. W swojej prezentacji multimedialnej mgr  Przemysław Mazeka uwzględnił ich wpływ na organizm oraz przedstawił przyczyny rosnącej popularności tej formy używek. Ponadto padło bardzo istotne stwierdzenie, że rynek dopalaczy reaguje niczym bakteria na antybiotyk, czyli dostosowuje się do potrzeb ,,klienta”. Oznacza to, że skład dopalaczy nie jest stały, a co za tym idzie, nie jest możliwe podanie odpowiedniego antidotum. Uczestnicy usłyszeli fakty i mity o dopalaczach. Na przykład mitem jest poprawa sprawności intelektualnej i fizycznej bez wywołania efektu uzależnienia oraz to, że nie wpływają negatywnie na układ nerwowy, w przeciwieństwie do amfetaminy czy Ecstasy. Prowadzący poruszył kwestię profilaktyki uzależnień w gronie najbliższych. Podkreślił, aby nie być obojętnym i reagować jak najszybciej, jeśli ktoś diametralnie zmienia swoje zachowanie.

Źródło: szczecin.tvp.pl

Po zakończeniu wykładu zgromadzeni wzięli udział w ankiecie na temat przeciwdziałania uzależnieniom i bezpieczeństwa w swoim środowisku. Odbyła się także dyskusja, nawiązująca do tematu poruszonego w wykładzie, podczas której każdy mógł zadać pytanie prowadzącemu.

Kamila Góra kl. 2BI

Dawid Piotrowski, kl. II TB