6.12.2018 r. w ramach projektu „Inwestycja w kształcenie zawodowe – inwestycją w przyszłość!” uczniowie klas II i III technikum informatycznego uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych na Wydziale Informatyki ZUT w Szczecinie.

Zajęcia dydaktyczne na Wydziale Informatyki ZUT w Szczecinie

6 grudnia 2018 r. uczniowie klas II i III technikum informatycznego, w ramach projektu „Inwestycja w kształcenie zawodowe – inwestycją w przyszłość!”, wyjechali na  Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w  Szczecinie.

Wizyta na uczelni rozpoczęła się od wykładu dr inż. Krzysztofa Małeckiego „Programowanie skryptów na przykładzie języka Bash”. Uczniowie z uwagą słuchali informacji na temat budowy i składni poleceń BASH. Poznali m.in. zasady pisania i wykonywania skryptów, instrukcje warunkowe i iteracyjne, operatory logiczne, porównania liczbowe, porównania tekstowe. Dowiedzieli się czym są skrypty, jak działają i jak można je napisać. Podczas wykładu zostały szczegółowo omówione powłoki systemu Linux, uprawnienia do plików i  przydatne polecenia pisane w terminalu systemu Linux.

Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach „Pierwsza gra w godzinę – podstawy silnika Unity”, gdzie zostali zapoznani z interfejsem aplikacji i jej funkcjami. Do pracy wykorzystali wcześniej przygotowane przez prowadzącą tekstury, które umożliwiły szybkie stworzenie świata. Zajmowali się ukształtowaniem terenu na mapie, po której poruszać się będzie gracz, a następnie przeszli do detali na biomie. Zajęcia prowadzone były bardzo ciekawe i  zrozumiale dla początkujących. Każdy miał czas na dopracowanie swojego „pierwszego FPS’a”. Warsztaty pokazały jak ciekawa jest praca twórcy gier komputerowych na platformę Windows. Uczniowie otrzymali również linki do materiałów z gotowymi przykładami pierwszych aplikacji w Unity. Gry komputerowe to wyjątkowa dziedzina, a proces tworzenia dużych gier jest bardzo złożony i wymaga znajomości programowania.

Bardzo dziękujemy Władzom i Wykładowcom Wydziału Informatyki za niezwykle interesujące zajęcia, które okazały się dla nas przyjemnością i na długo pozostaną w naszej pamięci.

mgr Kamila Góra