7.03.2017 r. odbył się jubileuszowy X Powiatowy Konkurs Mitologiczny.

X Powiatowy Konkurs Mitologiczny

7 marca 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie odbył się  jubileuszowy X Powiatowy Konkurs Mitologiczny. Konkurs skierowany był, jak co roku, do uczniów gimnazjów oraz klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych powiatu gryfińskiego. W tym roku w konkursie wzięły udział cztery szkoły: Gimnazjum im.  Noblistów Polskich w Mieszkowicach, Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w  Chojnie. Koordynatorami konkursu są nauczyciele: Krzysztof Pośniak i Gabriela Lasowska.

Drużyny w pierwszej części konkursu układały drzewo genealogiczne umieszczając w  odpowiednich miejscach potomstwo Zeusa. W drugiej rundzie zmierzyły się z zadaniem „postać zagadka”. Następnie, w określonym czasie, odpowiadały na 5 losowo wybranych pytań o różnym stopniu trudności. W czwartej rundzie ( kalambury) młodzież sprawdzała swoje umiejętności przedstawiania na rysunku i odgadywania mitologicznych haseł. Piąta runda polegała na przedstawieniu dowolnej postaci mitologicznej przez reprezentacje szkół. W tej części jurorzy oceniali prezentację postaci ( strój, rekwizyty, pomysłowość, zachowanie zgodności z wizerunkiem mitologicznym oraz samo wystąpienie, m.in. płynność i  oryginalność wypowiedzi). Młodzież w tym roku przedstawiła Feniksa odradzającego się  z  popiołów, Charona przewożącego dusze do Hadesu, Narcyza i Hermesa.

Klasyfikacja końcowa:
I miejsce zajęło Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Mieszkowicach: Magdalena Pastuła, Magdalena Sztadilów, Kinga Kościelna ( opiekun: Renata Walawender);
II miejsce: Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie: Julia Laskowska, Ewa Jabłońska, Kamila Błoch ( opiekun: Katarzyna Wieder);
III miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie w składzie: Paulina Gąbka, Filip Kościkiewicz, Dawid Michalski ( opiekun: Katarzyna Stempińska);
IV miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie w składzie: Ada Kaniewska, Wiktoria Borowiec, Dominik Nycz ( opiekun: Krzysztof Pośniak i Edyta Krupa – Nadolny).

Nagrody dla uczestników konkursu i upominki dla opiekunów drużyn zostały ufundowane przez Radę Rodziców przy ZSP w Chojnie.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której pracowali:
Eugenia Hajduk – emerytowany nauczyciel języka polskiego, wieloletni pracownik i  wicedyrektor ZSP Nr 2 w Chojnie;
Teresa Błońska – Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnie;
dr Małgorzata Cieśluk – filolog klasyczny, pracownik Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US, która uświetniła jubileuszowy konkurs wykładem na temat miejsca herosów w kulturze starożytnej Grecji.

Ten dzień był wyjątkowy pod względem wydarzeń, ponieważ gościliśmy również w ramach patronatu dr. hab. prof. US Radosława Skryckiego – zastępcę dyrektora Instytutu Historii i  Stosunków Międzynarodowych wraz z doktorantem, panem Mateuszem Lipko – pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej. Gdy w sali konferencyjnej rozpoczynał się  konkurs pracownicy naukowi spotkali się z naszą młodzieżą w sali kinowej. Pan M.  Lipko – dla klasy III c i III a – poprowadził wykład na temat misji Jana Karskiego.

mgr Krzysztof Pośniak